Nie, tu nie chodzi o ukierunkowanie na korzyść. Akurat w tym przykładzie jest forma okazania miłości po przez nakarmienie wroga. Ale to tylko jeden przejaw miłości do drugiego człowieka.
To co opisujesz: - "ofiarowanie siebie, poświęcenie, kwestia drugiego policzka i przebaczania 77 razy" - to te rzeczy także wynikają z Praw ze Starego Testamentu.
Wszystkie przykazania Prawa Mojżeszowego wynikają właśnie z bezwarunkowej miłości do bliźniego, o czym niejednokrotnie wspomniał apostoł Paweł:
"(8) Niech was nie obciąża żaden dług, prócz długu wzajemnej miłości. Kto bowiem świadczy miłość bliźnim, ten wypełnia wszystko, co nakazuje Prawo. (9) Przykazania takie, jak: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie pożądaj i wszystkie inne streszczają się w tym jednym nakazie: Kochaj bliźniego twego jak siebie samego. (10) Kto miłuje, nie uczyni żadnej krzywdy bliźniemu. Tak więc praktykując miłość, wypełnia się wszystko, co nakazuje Prawo."
(List do Rzymian 13:8-10) Biblia Warszawsko -Praska
"(14) Wszystkie bowiem nakazy Prawa streszczają się w tym jednym przykazaniu: Będziesz miłował bliźniego swego jak siebie samego."
(List do Galatów 5:14) Biblia Warszawsko -Praska
Bo przecież to nie jest nic innego jak nakaz Boży dany Izraelitom za czasów Mojżesza i Jozuego.
"(18) Nie będziesz się mścił i nie będziesz nosił w sercu urazy do żadnego spośród synów twego narodu. Będziesz miłował bliźniego twego jak siebie samego. Ja jestem Jahwe."
(Księga Kapłańska 19:18) Biblia Warszawsko -Praska
Co zaś do sprawy drugiego policzka, to ładnie to wyjaśnia Przekład - Słowo Życia.
"(39) A Ja wam mówię: Nie rewanżujcie się za doznane zło! Jeśli ktoś cię obrazi, uderzając w policzek, nadstaw mu drugi."
(E.Mat. 5:39) Przekład - Słowo Życia
Podobnie wypowiada się i Stary Testament:
"(29) Nie mów: 'Jak mi zrobił, tak ja mu też zrobię, każdemu oddam według jego czynów.'"
(Księga Przysów 24:29) Biblia Tysiąclecia
"(22) Nie mów: 'Za zło się odpłacę.' Zdaj się na Pana: On cię wybawi."
(Księga Przysów 20:22) Biblia Tysiąclecia
"(35) Do mnie należy pomsta i odpłata w czasie, gdy ich noga chwiać się pocznie. Bo bliski już dzień ich zagłady, ich los się dopełnia."
(Księga Powtórzonego Prawa 32:35) Biblia Poznańska
Pan Jezus mówiąc "kto cię uderzy w prawy policzek, nadstaw i drugi", uczył, iż chrześcijanie nie powinni się mścić, oddawać wet za wet. Chciał wpoić im zasadę, według której należy unikać kłótni — nie reagować na zaczepki i nie odpłacać tą samą monetą. Kto wymierza komuś policzek, ten nie chce go zranić fizycznie, ale znieważyć lub sprowokować do walki. Jezus nie mówił więc, że jeśli chrześcijanin otrzyma cios w szczękę, powinien się podnieść i nadstawić drugą stronę twarzy. Mówił natomiast, że gdy napastnicy próbują wciągnąć chrześcijanina w walkę czy spór przez wymierzenie policzka bądź przez docinki, ten nie powinien odwzajemniać się tym samym.
"(11) Mądrość człowieka czyni go cierpliwym, a chwałą jego zapominanie zniewag."
(Księga Przysłów 19:11) Biblia Poznańska
Co zaś do przebaczania 77 razy, to w biblii, siódemka często oznacza w Biblii zupełność. Czasami nawiązuje do zakończenia jakiejś działalności, np: w siódmym dniu Bóg zakończył stwarzać. Może też wskazywać na jakiś zamknięty cykl ustanowiony lub dopuszczony przez Boga, np: Święta Przaśników i Szałasów trwały po siedem dni. Powtórzenie cyfry 7 stanowiło odpowiednik sformułowania „bez ograniczeń” lub „bez końca”. Zwielokrotniając liczbę 7, Jezus uświadomił swoim uczniom, że powinni przebaczać bez ograniczeń. Bowiem, liczba dwa często pojawia się w biblii, w kontekście prawnym. Zrobienie czegoś po raz drugi — np. powtórzenie jakiejś wypowiedzi lub wizji, nawet w nieco innej formie — stanowi potwierdzenie, że dana sprawa jest pewna i prawdziwa (por. Księga Rodzaju 41:32).