29 Listopada
Polska:
1772 r. – Zakończyła się obrona klasztoru oo. karmelitów bosych w Zagórzu, ostatnia bitwa w czasie konfederacji barskiej. Upadek konfederacji barskiej przyczyni się do I Rozbioru Polski, oraz do dużej emigracji, na czelę z Pułaskim i Kościuszko, którzy duży rozgłos zyskają w USA.
1830 r. – W nocy młodzi słuchacze Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie pod wodzą porucznika Piotra Wysockiego wraz z cywilnymi spiskowcami rozpoczęli powstanie listopadowe.
Wybuch powstania listopadowego.
1860 r.- W 30 rocznicę wybuchu powstania listopadowego wykonano po raz pierwszy pieśń "Boże coś Polskę".
1918 r. - Józef Piłsudski objął stanowisko Tymczasowego Naczelnika Państwa, zostając de facto głową państwa.
1939 r,– W nocy z 29 na 30 listopada Niemcy spalili Wielką Synagogę w Oświęcimiu.
Świat:
1781 r. – Załoga płynącego na Jamajkę brytyjskiego statku niewolniczego Zong wyrzuciła za burtę 133 Afrykanów w celu uzyskania odszkodowania za niewolników „zaginionych na morzu”.
1847 r. - Zakończyła się szwajcarska wojna domowa. Odtąd Szwajcarzy nie doświadczyli już wojny, co potwierdzały postanowienia kongresu wiedeńskiego o neutralności tego kraju z 1815 roku.
1877 r. - Thomas Alva Edison zaprezentował fonograf, czyli poprzednika gramofonu. Krąży już taka "legenda" o Edisonie, jakoby był to człowiek który nigdy się nie poddał. Mimo licznych problemów, każde niepowiedzenie traktował jako szansę, co zapewniło mu stałe miejsce historii.
Thomas Alva Edison i fonograf.
1939 r. - Rada Najwyższa ZSRR wydała dekret o przymusowym nadaniu obywatelstwa radzieckiego „byłym obywatelom polskim”. Dało to pretekst do licznych wysiedleń (Głownie na Syberię) i zagarnięć mienia.
1945 r. - Powstała Federacyjna Ludowa Republika Jugosławii. Oczywiście Jugosławia istniała już przed wojną, ale tym razem podobnie jak w przypadku państw bloku wschodniego do władzy doszli komuniści. Rozpad tego państwa w latach 90 doprowadzi do krwawych wojen na Bałkanach.