Skocz do zawartości
 • Niebo
 • Borówka
 • Szary
 • Porzeczka
 • Arbuz
 • Truskawka
 • Pomarańcz
 • Banan
 • Jabłko
 • Szmaragd
 • Czekolada
 • Węgiel


Robocik

Hanysy i gorole, czyli kto tak naprawdę mieszka na śląskiej ziemi

Polecane posty

Robocik

Kim bym był jeśli ojciec by się urodził w Katowicach a matka w Sosnowcu? Hanysem czy może Gorolem? Mieszkam w Zabrzu, kibicuje Górnikowi :D
Topic przeznaczony dla osób mieszkających na Śląsku, ale nie tylko dla nich :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Zadowolony
BrakLoginu

Według mnie jesteś Zhanysiałym Gorolem :)  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zmęczony
Cooliberek

Bl ja też jestem shanysiala gorolica :P

Tylko że ja się urodziłam na Śląsku a sercem jestem na Podlasiu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zmęczony
Cooliberek

Robociku 

Mam nadzieję że przeczytasz to 

Nie gniewaj się na mnie . 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zmęczony
Cooliberek

Poszedł górnik do spowiedzi. Coś tam poopowiadał i po chwili 
zastanowienia mówi:
- Prosza ksiyndza, jo mom jeszcze jedyn taki grzych, ino sie wstydza 
pedzieć...
- Godej, synu. Miłosierdzie boskie je niyłograniczone.
- Prosza ksiyndza, jo je ze Sosnowca...
- To niy grzych, synu. To gańba!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Robocik
W dniu 22.05.2018 o 03:17, Cooliberek napisał:

Robociku 

Mam nadzieję że przeczytasz to 

Nie gniewaj się na mnie . 

 


Nie w temacie, ale też odpiszę. Po ostatnich wydarzeniach brakuje mi słów!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MXY

Ja też jestem zhanysiała gorolica odkąd województwa pozmieniali i z bielskiego zrobili nam śląskie, z bólem serca to przyjęłam, bo jak to tak można nagle ślązaczką zostać  ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lala z nieba
W dniu 21.05.2018 o 14:09, Robocik napisał:

Kim bym był jeśli ojciec by się urodził w Katowicach a matka w Sosnowcu? Hanysem czy może Gorolem?

 

U lala

O tym, że Zagłębie Dąbrowskie, czyli takie przemysłowe miasta jak Sosnowiec czy Dąbrowa Górnicza, to nie jest Śląsk, naprawdę warto wiedzieć. Przez wieleset lat były to osobne państwa i różnice te nadal są wyraźne w mentalności mieszkańców. Zagłębiacy oraz Ślązacy są na tym punkcie tak wyczuleni, że myląc Zagłębie ze Śląskiem można za to "oberwać" w ciemnej uliczce. Dlaczego? Z czego wynika ta znana z książek i filmów wzajemna niechęć Zagłębiaków i Ślązaków? Wynika ze wzajemnych pretensji do siebie, z różnic kulturowych, które pomimo dziesiątków lat współistnienia nie zacierają się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szczęśliwy
Liberiusz ;-)

Tak jak Lwów kiedyś leżał w Polsce, a teraz leży na Ukrainie, tak też Sosnowiec kiedyś leżał w Małopolsce, a teraz leży na Śląsku. Fakt, że to nie pasuje mieszkańcom Sosnowca to inna para kaloszy.

 

Krainy historyczne to w tylko jednostki administracyjne, które utrzymywały się w swoich granicach najdłużej. Najczęściej były to województwa ukształtowane niedługo przed powstaniem Rzeczypospolitej Obojga Narodów aż do trzeciego rozbioru Polski. Np. historyczne Podlasie to nic innego jak województwo podlaskie z czasów RON i przed.

 

Granice historycznego Śląska są inne niż obecnego, ale granice historycznej Polski też są inne niż obecnej. Granice nie są dane raz na zawsze. Z drugiej strony granice które istniały najdłużej spowodowały ukształtowanie się więzi kulturowych i obyczajowych. Tak więc obecne województwo śląskie to po prostu Śląsk w nowych granicach, nieakceptowanych zarówno przez Ślązaków jak i Małopolan. Dla przykładu ja nie akceptuję obecnych granic Polski, ale co z tego? Rzeczywistości nie zmienię. Jak spojrzymy na mapę to innego Śląska i innej Polski nie ma. Możemy sobie wziąć jakieś historyczne mapy Śląska i Polski w innych granicach, ale to było, a nie jest.

 

Oczywiście istnieje możliwość formalnego powrotu do starych granic, ale nie my o tym decydujemy. Natomiast mówienie, że Sosnowiec nie leży teraz na Śląsku jest tym samym co powiedzenie, że Lwów nie leży teraz na Ukrainie.

 

A jeżeli ktoś powie, że Śląsk to nie to samo co województwo śląskie to jak samo jakby powiedział, że Polska to nie to samo co Rzeczpospolita Polska. Województwo śląskie to po prostu oficjalna nazwa Śląska, tak jak województwo mazowieckie to oficjalna nazwa Mazowsza, a województwo lubelskie to oficjalna nazwa Lubelszczyzny. Jest to po prostu Śląsk w nowych oficjalnych granicach. Inne nie istnieją, choć istniały w przeszłości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.


 • Statystyki forum

  • Tematów
   7289
  • Postów
   60757
 • Statystyki użytkowników

  • Użytkowników
   320
  • Najwięcej dostępnych
   864

  88Sil
  Najnowszy użytkownik
  88Sil
  Dołączył
 • Nowe Posty

  • BrakLoginu
   Chciałbym powiedzieć, że ostatnimi czasy nanosiłem się bloczków betonowych fundamentowych i mnie wszystko boli. Siłki mi nie trza, a jedynie sprawnych rąk masażystki Oferty proszę kierować pod numer 0 700 700 700
  • BrakLoginu
   Jem pizzę raz do roku, więc nie czułbym się w formie, by taką "obrócić".   Umysł czy uroda?
  • BrakLoginu
   Sprawdziłem. Spodnie są i cała reszta garderoby, jedynie moje bokserki w pozycje zniknęły
  • BrakLoginu
   Ugotuj więcej. Wyślę gołębia pocztowego, on jest mocarz niczym Pudzianowski, więc możesz solidnie go obładować
  • BrakLoginu
   W takim razie w Bieszczady Sam swego czasu miałem chęć się tam wyprowadzić, ale obecna sytuacja w kraju (epidemia) pokazała mi, że jednak na dłuższą metę bez ludzi bym nie potrafił funkcjonować.
  • alan
   A jakiego rodzaju Ty jesteś?
  • Orianka
   Słucham dzwięków dochodzących z kuchni, jak mama mieli orzechy do wypieków świątecznych.
  • Orianka
   Prawdę mówiąc,to chciałabym być zwolniona, nawet liczyłam na to. Oszczędności pozwoliłyby mi spokojnie pożyć bez pracy pewnie z rok. Marzę o spokoju najbardziej na świecie. O całkowitej izolacji od rodzaju ludzkiego.     
  • Lawendowa
   Przygotowania do keto świąt idą coraz lepiej Zakupy zrobione, jutro będę gotowała
  • Jacekz
  • alan
   Mówiło się Matka Ziemia, i żyło w zgodzie i poszanowaniem jej praw. Jeżeli dzisiaj kobietę na podstawie jej cech i wiedzy nazwałbym Wiedźmą to większość by się obraziła hehe. A Wiedźma to kobieta wiedząca, obdarzona wiedzą wykraczającą ponad możliwości przeciętnego człowieka. Wiara słowiańska to przede wszystkim brak klechów i dogmatów, szacunek dla otaczającej nas przyrody i umiejętność wykorzystania praw natury do życia. Oraz to, co nas zgubiło dotrzymywanie słowa. Jak wyglądali kiedyś Słowianie, których nazywano białogłowi 
  • Jacekz
  • Jacekz
   Oczywiście,że tak..! ;-)
  • tośka
   bowiem zmarzna mi nogi & zadek
  • Dionizy
   Fajnie zetak to widzisz bo większość ludzi gdymowi się o tamtych czasach widzi tylko czy gusła i nie wiadomo co jeszcze a tamte czasy i tamte wierzenia były naturalne dla tamtych ludzi. Ja iim zazdroszczę 
  • Maybe
   Matejko
  • Jacekz
   Prawie.Polakiem był,miał brodę i nosił okulary.
  • alan
   To był kiedyś początek roku. Rozpoczynał się pogodnie i wesoło. Budziła się przyroda budziło się życie nastawał Nowy Rok. Nie tak jak teraz ukryty w mrokach zimy, zamarznięty i skostniały bez życia.
  • Suck my lip
   Suck my lip Lick my belly Use my hands Eat my jelly
  • Maybe
   Lepiej każdemu wg zasług dzielić  Niż z każdym słodkie słówka pierdzielić.    Lepiej być konkretnym i szczerym Niż całe życie pozerem.      Lepiej gdy Dionizy sobie morsuje Niż na kanapie życie marnuje  
  • Icona
   Odmówienie tej litanii ożywia nas do życia wiecznego: ---------------------------------------------------------- Kyrie, elejson. Chryste, elejson. Kyrie, elejson. Chryste, usłysz nas. Chryste, wysłuchaj nas. Ojcze z nieba, Boże, - zmiłuj się nad nami. Synu, Odkupicielu świata, Boże, - zmiłuj się nad nami. Duchu Święty, Boże, - zmiłuj się nad nami. Święta Trójco, Jedyny Boże, - zmiłuj się nad nami. Święta Maryjo, Matko Miłosierdzia, - módl się za nami Święci Archaniołowie i Aniołowie, - módlcie się za nami Wszyscy Święci, Boże, - módlcie się za nami Krwi i Wodo z boku Chrystusowego, Strumieniu Miłosierdzia Bożego, - wybaw nas Krwi i Wodo z boku Chrystusowego, wypływająca z Serca Zbawiciela, Krwi i Wodo z boku Chrystusowego, Niewysłowiony Zdroju Miłości Miłosiernej, Krwi i Wodo z boku Chrystusowego, Niewyczerpany Darze wielkoduszności Boga, Krwi i Wodo z boku Chrystusowego, dająca Ducha Świętego, Krwi i Wodo z boku Chrystusowego, uczczona przez Matkę Odkupiciela, Krwi i Wodo z boku Chrystusowego, rodząca Kościół Święty, Krwi i Wodo z boku Chrystusowego, dająca Sakramenty Święte, Krwi i Wodo z boku Chrystusowego, sprowadzająca ducha żalu i pokuty, Krwi i Wodo z boku Chrystusowego, Miłości i niosąca pomoc uciśnionym, Krwi i Wodo z boku Chrystusowego, źródło życia i świętości, Krwi i Wodo z boku Chrystusowego, zdroju łaski i pokoju, Krwi i Wodo z boku Chrystusowego, dająca sens życia człowieka, Krwi i Wodo z boku Chrystusowego, jedyna drogo do nieba, Krwi i Wodo z boku Chrystusowego, niosąca nadzieję, Krwi i Wodo z boku Chrystusowego, przywracająca utraconą godność Dziecka Bożego, Krwi i Wodo z boku Chrystusowego, ubierająca w pokorę i czystość, Krwi i Wodo z boku Chrystusowego, uzdrawiająca rany ludzkich serc, Krwi i Wodo z boku Chrystusowego, oczyszczająca i ratująca dusze, Krwi i Wodo z boku Chrystusowego, światło dla żyjących w mroku niewiary, Krwi i Wodo z boku Chrystusowego, wyprowadzająca dusze z rozpaczy, Krwi i Wodo z boku Chrystusowego, wyrywająca z niewoli grzechów, Krwi i Wodo z boku Chrystusowego, zwyciężająca demony, Krwi i Wodo z boku Chrystusowego, ratująca dusze od śmierci wiecznej, Krwi i Wodo z boku Chrystusowego, rozwiązująca wszelkie problemy, Krwi i Wodo z boku Chrystusowego, ostatni ratunku dla grzeszników, Krwi i Wodo z boku Chrystusowego, nadziejo ufających Tobie, Krwi i Wodo z boku Chrystusowego, jednocząca nasze dusze z Bogiem, Krwi i Wodo z boku Chrystusowego, wprowadzająca dusze do Serca Zbawiciela, Krwi i Wodo z boku Chrystusowego, światło dla umierających, Krwi i Wodo z boku Chrystusowego, hojna dla dusz Czyśćcowych, Krwi i Wodo z boku Chrystusowego, otwierająca nam Niebo, Krwi i Wodo z boku Chrystusowego, pociecho wszystkich świętych, Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, przepuść nam, Panie Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, wysłuchaj nas, Panie Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata, zmiłuj się nad nami O Jezu Łaskawy i Miłosierny Uczyń serca nasze według Serca Twego Módlmy się! Wszechmogący, Miłosierny Boże wejrzyj na Krew i Wodę wypływającą z otwartego Serca, Najmilszego Serca Twego, Jezusa Chrystusa, którego ustanowiłeś Odkupicielem świata, Daj nam prosimy, godnie czcić zapłatę naszego Zbawienia i dzięki niej doznać obrony od zła doczesnego na ziemi, abyśmy wiekuistym szczęściem radowali się kiedyś w Niebie. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen  
  • Cooliberek
   Van Gogh
  • Jacekz
   Wlewał w siebie litrami czarną kawę, odpalał papierosa od papierosa ...Był niskiego wzrostu, wręcz karłowaty. W czasie malowania z powodu krótkiego wzroku przykładał do lewego oka specjalne szkiełko.
  • Wiochmen
   Moj wskaznik bmi wskazuje ze mam  choć od lat trenuje bieganie długodystansowe i nie wadzi mi to 🤔   Czy zjesz sam/a pizze 40 cm naraz ?
  • Dionizy
   Lepiej gdy Primcia an forum zagości z chwilką zamyślenia, z drobiną radości   Miłego piątkowania
 • Najnowsze Tematy

 • Popularni autorzy

  1. 1
   Maybe
   Maybe
   21
  2. 2
   Dionizy
   Dionizy
   20
  3. 3
   BrakLoginu
   BrakLoginu
   18
  4. 4
   Sisi
   Sisi
   13
  5. 5
   Cooliberek
   Cooliberek
   8

Chat Nastroik

Chat Nastroik

Proszę wpisać nazwę wyświetlaną

×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

W związku z Rozporządzeniem UE 2016/679 (znanym też jako „RODO”) informujemy w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe pozostawiane podczas korzystania z forum Nastroik.pl. Zamykając ten komunikat wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych przez forum Nastroik.pl - Regulamin - Polityka prywatności