Skocz do zawartości


Cała aktywność

Strumień aktualizowany automatycznie     

 1. Wczoraj
 2. Dżiulia

  O samotności.

  Tak ostro bym nie opiniowała partnerów...zawsze to ktoś w otoczeniu i człowiek nie jest samotny, ale świetna rada/uwaga o porzuceniu.
 3. Dżiulia

  Hetero/homo

  Znaczy by nie jeść go widelcem. Dobrze myslisz tym bardziej jak człowiek głodny, a pojęcia znaczą tyle samo.
 4. Jak zwał się ten okres tak się zwał...komunizm czy socjalizm, ale po wojnie...ludność zastraszona przeżyciami wojennymi bała się nawet głośniej kichnąć, by nie stać się poszkodowanym, ale z czasem nabierali odwagi. Rolnicy po wojnie nie stracili praw do swojej ziemi. Ziemie zabrane i utworzone PGR z mojej wiedzy były to raczej słabe gleby i nikt do nie rościł praw. bo pokolenie dziedziców wyjechało na Zachód po zorientowaniu, że ziemie im zabiorą, więc swobodną ręką z tychże tworzono PGR. Czy to było złe rozwiązanie? Myślę, że nie. Ludność po wojnie nie miała byłego własnego dachu, więc osiedlała się w zabudowaniach poniemieckich bądź tam co zostało po dziedzicach i ci wszyscy podejmowali pracę w PGR-ach. Prywatne rzemiosło też funkcjonowało, ale indywidualnie jak teraz firma nie mogło istnieć, a więc tworzono cechy branżowe. Nie wiem tak to funkcjonowało...zapewne tam podatki jakieś musieli płacić, ale wiem, że przedsiębiorcy nie bankrutowali jak to obecnie często się dzieje. Życie było na kredyt, bo jakoś z budżetem stale było ciężko, mimo, że ludzie społecznie przepracowywali sporo godzin ponad normę. Lekarze przyjmowali wszystkich zgłaszających się pacjentów czasami po 60 i więcej osób dziennie, zakładach nikt nie odmówił pracy ponad normę...oczywiście za zapłatą. Ale były i dobrodziejstwa dla społeczeństwa: -zasiłki rodzinne do pensji na dzieci i żonę zajmującą się domem. -leki dla emerytów i rencistów były na receptę za darmo. -dofinansowanie do wczasów pracowniczych oraz kolonii i obozów dla dzieci...w każdym roku, później co drugi rok. - do pensji dokładano tzw. socjal...czyli na pranie odzieży służbowej, na ręczniki, mydło i herbatę bądź zakłady pracy robiły zakupy i pracowników zaopatrywano. Mimo, że szkoły pękały w szwach, bo klas w poziomie było od a do p...uczęszczano na dwie lub trzy zmiany, a w klasach było do 40 uczniów, to do szkoły średniej po zdaniu egzaminu dla każdego było miejsce...podobnie na studiach, ale tu fory mieli pochodzenia chłopskiego i robotniczego, bo dostawali dodatkowe punkty za pochodzenie. W przedszkolach zawsze gdzieś było miejsce...podobnie w żłobkach. Każdy kto poszedł do "Białego Domu" (Komitetu Partii) ze skargą bądź sprawą nie możliwą do załatwienia...z reguły dla takiego petenta załatwione było pozytywnie. Bez gdybania to tyleż w temacie...a o negatywach może ktoś inny napisze i wtedy wywiąże się dyskusja,
 5. Czy komunizm był zły? Jeśli terror, zakłamanie i gospodarcze dziadostwo są złe, to tak. Czy rozwijalibyśmy się lepiej nie będąc pod butem Związku Radzieckiego? Wystarczy porównać Polskę u schyłku komuny z Zachodem. Zapóźnienia powstałe w ciągu tych nieszczęsnych 45 lat będą się jeszcze długo za nami ciągnąć.
 6. Fajnie było.Dawno temu (tylko @BrakLoginu) pamięta i ja ..zapomniałem co było pozytywnego..a czynsze za mieszkanie..ale za to czekolada 15-25 zł.,kilogram czelokadowych ulubionych cukierków czy tam pralinek na wagę 60 zł,mały fiat tyle co teraz BMW..
 7. aliada

  zapytaj odpowiem szczerze

  Leżenie w słońcu to mordęga, więc tego nie robię. Trochę opalenizny łapię chodząc i jeżdżąc na rowerze. Lubisz wesela? Dlaczego tak albo dlaczego nie?
 8. No to wymyślam... <myśli> ja mogę jedynie dodać tyle, że czuję jakby obecnie była taka komuna pis tfuu bis
 9. BrakLoginu

  Kora i Maanam - dyskografia

  Maanam - Lipstick on the glass
 10. Coś bym napisał ale nie wiem co może @BrakLoginu coś wymyśli bo my w podobnym wieku.
 11. BrakLoginu

  Przeboje 2000 - 2018

  Clean Bandit - Mama
 12. BrakLoginu

  Kabaret Czesuaf

  Kabaret Czesuaf - Jadwiga i Seba - Prawo jazdy Kabaret Czesuaf - Ciasno tu
 13. Jacekz

  Muzykalnie

 14. BrakLoginu

  Muzykalnie

  A gdzie Rysiu zaginął? Oddział Zamknięty - Gdyby nie Ty
 15. BrakLoginu

  80's Lata osiemdziesiąte

  Phil Collins - Against All Odds
 16. Layne

  Cytaty

  "Jeśli kwiat nie rozkwita, zaczynasz zajmować się środowiskiem, w którym rośnie, nie samym kwiatem..."
 17. BrakLoginu

  Kabaret Czesuaf

  Kabaret Czesuaf - Rewizyta
 18. Wania

  Kobiety w Polsce

  To tak poniekąd odnośnie tematu, bardzo ładna piosenka.
 19. BrakLoginu

  Na żywo

  Sen o Warszawie - Metallica 2019 - Warszawa - PGE Narodowy
 20. słoneczna

  Kobiety w Polsce

  Trudno wybrać kogoś, kto nie jest zainteresowany i nie zabiega. Poza tym, nikt na czole nie ma wypisane jakim jest, beznadziejny czy nie.
 21. słoneczna

  Pod wspólnym dachem

  Zostawcie dla mnie kawałek sernika.
 22. słoneczna

  Przeboje lat 70 -tych i lat 80- tych

  Dzisiaj tv przypomniało mi tę piosenkę...kiedyś uwielbiałam ten kawałek.
 1. Załaduj więcej aktywności

Chat Nastroik

Chat Nastroik

Proszę wpisać nazwę wyświetlaną

×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

W związku z Rozporządzeniem UE 2016/679 (znanym też jako „RODO”) informujemy w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe pozostawiane podczas korzystania z forum Nastroik.pl. Zamykając ten komunikat wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych przez forum Nastroik.pl - Regulamin - Polityka prywatności