Skocz do zawartości


Zaloguj się, aby obserwować  
MXY

O co chodzi z tym cholesterolem?

Polecane posty

MXY

Z pewnością każdy z Was (przynajmniej tych ciut starszych ?) spotkał się z takim określeniem jak cholesterol, gdyż badanie jego poziomu jest jednym z podstawowych badań, u wielu osób jest on podwyższony i nagminnie przepisuje się leki (statyny) na jego obniżenie, co ma zapobiec powstawaniu miażdżycy. Niedawno okazało się jednak, że to wcale nie ten cholesterol jest odpowiedzialny za powstawanie miażdżycy, a jest on jedynie efektem pojawiania się stanów zapalnych w organiźmie, jest to forma naturalnego leku uwalnianego przez nasz organizm, a obniżanie go w sztuczny sposób (lekami) tylko szkodzi, gdyż nie dość, że pozbawiamy organizm możliwości samoleczenia się, to jeszcze nie leczymy tego co jest prawdziwym źródłem problemu/stanu zapalnego. 

Od jakiegoś czasu, bodajże od lat 50-tych istniał pogląd, który dziś nazywamy "mitem cholesterolowym", mówiący o tym, że cholesterol to zuooo i należy go unikać, zwłaszcza w pożywieniu, dlatego zakazano spożywania większych ilości żywności bogatej w tłuszcze nasycone, jak smalec, masło, jaja, tłuste mięsa itp., a zamiast tego wprowadzono rafinowane tłuszcze roślinne, czyli margaryny, oleje roślinne do smażenia, różnego rodzaju przetworzone tłuszcze (np. palmowe) w żywności, a z produktów, w których tłuszcz występował w postaci naturalnej, zaczęto go usuwać, zastępując cukrem i tworząc "zdrową" żywność fit. Teraz już chyba wszyscy widzą do czego to doprowadziło, bo paradoksalnie w czasach, gdy mało kto jada tłuszcze nasycone, które są oskarżane o miażdżycę, to ludzie nagminnie na tą miażdżycę chorują i na inne choroby sercowo-naczyniowe również, a w czasach gdy ludzie (nasi dziadkowie i pradziadkowie) jedli żywność bogatą w tłuszcz, czyli mięso, jaja, tłuste mleka i śmietany, smalec (ze skwarkami), masło, a przy tym spożywali znacznie mniejsze ilości węglowodanów (nie było takiej ilości słodyczy jak dziś), to takie choroby nie występowały, przynajmniej nie na taką skalę. Dziwne co? Mimo to nadal w środowisku lekarskim występuje taki przestarzały pogląd, że cholesterol to zło, które koniecznie trzeba go obniżać lekami, a zamiast zdrowszych tłuszczów nasyconych, lepiej faszerować się rafinowanym szajsem, szkodliwymi tłuszczami trans (oleje, margaryny, tłuszcze w żywności przetworzonej) ?.

 

Cytat

Temat cholesterolu jest ostatnio bardzo popularny. Zwłaszcza, że nie tak dawno temu obalono mit, jakoby za podwyższony cholesterol odpowiadały tłuszcze nasycone spożywane w dużej ilości. Głównym powodem, dla którego badamy sobie poziom cholesterolu jest strach przed miażdżycą. 

Jednak to nie podwyższony poziom cholesterolu jest głównym winowajcą. Poziom cholesterolu w naszej diecie ma się nijak do procesu powstawania blaszki miażdżycowej. Każdy z nas słyszał gdzieś pojęcia „dobry cholesterol” i „zły cholesterol”. Nie ma czegoś takiego jak cholesterol zły i dobry. Jednak w badaniach, które robimy często sprawdzamy sobie poziomy tzw. LDL i HDL. Są to skróty od angielskich nazw: low density lipoprotein (LDL) i high density lipoprotein (HDL), co w dosłownym tłumaczeniu oznacza lipoproteiny o niskiej i wysokiej gęstości. 

Nie jest to jednak sam cholesterol, tylko pewnego rodzaju „kapsułka”, w której zamknięta jest cząsteczka cholesterolu. LDL jak nazwa wskazuje jest mała, zaś HDL – duża. Kapsułka zbudowana jest z białka. Dlaczego więc pojęcia „dobry” i „zły”? HDL wraca do wątroby i niesie ze sobą 4 cząsteczki cholesterolu, zaś LDL wychodzi z wątroby i niesie 1 cząsteczkę. Więc cała dobroć HDL polega na tym, że niesie on cholesterol z krwiobiegu, a nie go po nim rozprowadza.

Standardową granicą poziomu cholesterolu jest 200. Co ciekawe jednak, poziom ten ustalony został całkowicie bezpodstawnie, nigdy nie przeprowadzono badań naukowych, które ustaliłyby taką normę. U przeciętnego mężczyzny poziom cholesterolu wynosi około 220-240, u kobiet może być nawet nieco wyższy. I jest to całkowicie normalne. Jeśli przekroczymy poziom 330 powinniśmy zacząć się zastanawiać, czy czegoś nie zmienić. Z tym, że nie zmienić lek, a dietę i styl życia. 

Dlaczego cholesterol się tak mocno podnosi? Do czego jest nam potrzebny cholesterol? Większość hormonów jest zbudowana z cholesterolu, witamina D także. Procesy zapalne i wszelkie urazy stymulują powstawanie cholesterolu, dlatego aby nasz organizm zaczął się leczyć. W przypadku miażdżycy mamy do czynienia z stanem zapalnym naczyń. Sztuczne obniżanie cholesterolu powinno być w takim przypadku niedozwolone. 

Znacznie lepszym wyznacznikiem sugerującym ryzyko miażdżycy jest poziom homocysteiny. Poziom powyżej 8-9 świadczy, że dzieje się źle w naszym organizmie. I jest sygnałem, że czas coś zmienić. Wysoki poziom homocysteiny często świadczy o niedoborach – zwłaszcza witaminy B6, B12, a także kwasu foliowego. A także toczący się proces zapalny w naszym organizmie. Procesy zapalne nasila spożywanie dużej ilości cukru. Często wystarczy, więc ograniczyć cukier i uzupełnić niedobory witamin.

źródło: https://www.facebook.com/MauriczTrainingCenter/photos/a.308526762579728/1147356028696793/?type=3&theater

 

 

A tutaj kilka słów o szkodliwych tłuszczach trans, które przez większość z nas są nagminnie stosowane i to właśnie głównie one są jedną z przyczyn powstawania chorób metabolicznych, zaraz po cukrze rafinowanym. Są to tłuszcze takie jak margaryny, oleje rafinowane do smażenia i tłuszcze utwardzone w żywności przetworzonej, czyli w czekoladach, ciastkach i wielu wielu innych produktach, które na co dzień spożywamy. Tłuszcze w postaci naturalnej (nierafinowane), jak najbardziej można jeść i wcale one nie zaszkodzą.

 

Cytat

Czy jedzenie tłuszczu zabija?

 

Tłuszcze w diecie stanowią temat gorącej debaty już od wielu lat. Niejednokrotnie w sieci obserwuje się artykuły, których tytuł sprowadza się do pytania: „czy jedzenie tłuszczu zabija?”. Postanowiliśmy zatem wziąć pod lupę to pytanie i wyjaśnić nieścisłości panujące w temacie. 

Przede wszystkim musimy sobie wyjaśnić, że sam tłuszcz z produktów spożywczych nie zabija, ale nadużywanie nieodpowiednich jego form, faktycznie prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia. Mówimy tutaj przede wszystkim o kwasach tłuszczowych typu trans, które najczęściej obserwuje się w przetworzonych produktach spożywczych, często „ukryty” pod nazwą „utwardzone lub częściowo utwardzone kwasy tłuszczowe”. Takie dodatki często znajdują się w ciastach francuskich, tortach, tartach, ciastkach, margarynach i pozostałych produktach chętnie zjadanych przez populację, zwłaszcza tę zabieganą.
Ciekawostką jest, że możemy je znaleźć nawet w popularnym maśle z orzeszków ziemnych, wystarczy przejrzeć kilka etykiet w sklepie spożywczym. 

Współcześnie istnieją liczne doniesienia naukowe, wskazujące na fakt, że częste spożywanie tłuszczów trans ma negatywny efekt na zdrowie, do czego zalicza się: promowanie działalności cytokin prozapalnych, przyspieszenie apoptozy (programowanej śmierci komórki), wzrost liczby triglicerydów (TG) oraz frakcji lipoproteiny o małej gęstości (LDL). Wraz z wysokim spożyciem cukrów rafinowanych są podstawową przyczyną powstawania zespołu metabolicznego - schorzenia prowadzącego do rozwinięcia otyłości trzewnej, insulinooporności, nadciśnienia, miażdżycy naczyń krwionośnych i w konsekwencji - śmierci. Z perspektywy technologicznej jednak wysoce cenione - pomagają utrzymywać długi termin przydatności do spożycia, ciasta są wilgotne, nadzienia kremowe i tak dalej. Nie dziwi więc, że przemysł spożywczy używa tych kwasów tłuszczowych gdzie tylko może - celem osiągnięcia "nieśmiertelnego" produktu na półce sklepowej, który przez ponad rok czasu będzie świeży, kruchy, pachnący i kremowy.

O ile potrzeba redukcji obecności kwasów tłuszczowych trans w diecie jest dla większości oczywista po lekturze powyższej treści, dużo większe problemy przysparza pytanie: jakie w takim razie tłuszcze powinniśmy jeść? Jedni wskazują na potrzebę zjadania tłuszczów nasyconych, przemawiając za prozdrowotnymi korzyściami stosowania oleju kokosowego, mięsa oraz podrobów, inni mówią o prozdrowotnym działaniu kwasów nienasyconych, których najwięcej znajdziemy w produktach pochodzenia roślinnego. Gdzie leży prawda? Jak zwykle – po środku. W naszej diecie są potrzebne zarówno tłuszcze zwierzęce jak i roślinne. Kwasy tłuszczowe omega-3 i -6, tak zwane NNKT (niezbędne, nienasycone kwasy tłuszczowe) to produkty, na które nasz organizm ma naprawdę niewielkie zapotrzebowanie, bo dawka terapeutyczna EPA i DHA (omega-3) to niecały gram na dobę. Kwasów tłuszczowych omega-6 powinniśmy dostarczać nie więcej niż dwu- lub czterokrotność dawki omega/3. Niestety, popularne śniadania najeżone pestkami dyni, słonecznika, a także wielu innych roślin oleistych, zawiera zdecydowanie większe ilości kwasów omega-6. Dlatego warto jest postawić na awokado, oliwę z oliwek, czy orzechy laskowe oraz macadamia, aby uzupełnić dietę w kwasy tłuszczowe omega-9.

Musimy pamiętać, że w zależności od rodzaju uprawianej dyscypliny sportu, stosunek pomiędzy kwasami tłuszczowymi nasyconymi, a omega-9 może się różnić. Nikogo jednak olej kokosowy nie zabije. Smalec i awokado też nie. Ale nadużywanie muffinek już tak. Oczywiście nie od razu. Warto podeprzeć się w tej materii cytatem Ann Wigmore: „Twoje jedzenie może być albo najlepszym i najbezpieczniejszym lekarstwem, albo najpowolniejszą trucizną.”

 

źródło: https://www.facebook.com/MauriczTrainingCenter/photos/a.308526762579728/1760767850688938/?type=3&theater

 

 

Badacie sobie cholesterol? Słyszeliście o micie cholesterolowym? Lubicie smalec? ?

 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Dołącz do rozmowy

Publikujesz jako gość. Jeśli masz konto, Zaloguj się teraz, aby publikować na swoim koncie.
Uwaga: Twój wpis będzie wymagał zatwierdzenia moderatora, zanim będzie widoczny.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

Zaloguj się, aby obserwować  





Chat Nastroik

Chat Nastroik

Proszę wpisać nazwę wyświetlaną

×
×
  • Utwórz nowe...