Skocz do zawartości
  • Niebo
  • Borówka
  • Szary
  • Porzeczka
  • Arbuz
  • Truskawka
  • Pomarańcz
  • Banan
  • Jabłko
  • Szmaragd
  • Czekolada
  • Węgiel


Zaloguj się, aby obserwować  
Leor

Dlaczego PiS wziął na sztandary płacę minimalną?

Polecane posty

Leor

Podwyżkę płacy minimalnej do 4 tys. zł brutto w 2023 r. w największym stopniu odczują mieszkańcy wschodnich województw Polski. To tam mieszka najtwardszy elektorat PiS.

Podczas konwencji PiS padły bardzo daleko idące propozycje dotyczące wzrostu płacy minimalnej w kraju. Ta ma wzrosnąć do 2600 zł już w 2020 r. To aż o 350 zł więcej niż obecnie, i 150 zł więcej niż pierwotnie proponować rząd (a nawet więcej, niż domagały się związki zawodowe). Co więcej, na koniec 2020 r. płaca minimalna ma wynosić 3 tys. zł brutto, a na koniec 2023 r. aż 4 tys. zł. 

AAH2f0K.img?h=1080&w=1920&m=6&q=60&o=f&l

 

Ludźmi, którzy nie mają pojęcia, jak funkcjonuje gospodarka, jest bardzo łatwo manipulować. Zamiast rozpamiętywać o tym, jak źle, jako wspólnota narodowa rządziliśmy się w przeszłości i z tego powodu przelewaliśmy morze krwi, powinniśmy wreszcie zacząć myśleć i działać racjonalnie, czyli w tym celu trzeba posiadać rzetelną wiedzę o rzeczywistości, w której się egzystuje. Tymczasem polskie szkoły uczą przede wszystkim o tym, jak z "fantazję" umieraliśmy z własnej głupoty nie tylko w powstaniu warszawskim (!), ale nie uczą, jak funkcjonuje gospodarka. Stąd powszechna ignorancja i bezmyślny(!) ... fałszywy "patriotyzm"!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Maybe
1 godzinę temu, Leor napisał:

Podwyżkę płacy minimalnej do 4 tys. zł brutto w 2023 r. w największym stopniu odczują mieszkańcy wschodnich województw Polski. To tam mieszka najtwardszy elektorat PiS.

Podczas konwencji PiS padły bardzo daleko idące propozycje dotyczące wzrostu płacy minimalnej w kraju. Ta ma wzrosnąć do 2600 zł już w 2020 r. To aż o 350 zł więcej niż obecnie, i 150 zł więcej niż pierwotnie proponować rząd (a nawet więcej, niż domagały się związki zawodowe). Co więcej, na koniec 2020 r. płaca minimalna ma wynosić 3 tys. zł brutto, a na koniec 2023 r. aż 4 tys. zł. 

AAH2f0K.img?h=1080&w=1920&m=6&q=60&o=f&l

 

Ludźmi, którzy nie mają pojęcia, jak funkcjonuje gospodarka, jest bardzo łatwo manipulować. Zamiast rozpamiętywać o tym, jak źle, jako wspólnota narodowa rządziliśmy się w przeszłości i z tego powodu przelewaliśmy morze krwi, powinniśmy wreszcie zacząć myśleć i działać racjonalnie, czyli w tym celu trzeba posiadać rzetelną wiedzę o rzeczywistości, w której się egzystuje. Tymczasem polskie szkoły uczą przede wszystkim o tym, jak z "fantazję" umieraliśmy z własnej głupoty nie tylko w powstaniu warszawskim (!), ale nie uczą, jak funkcjonuje gospodarka. Stąd powszechna ignorancja i bezmyślny(!) ... fałszywy "patriotyzm"!

Tak duże podwyżki wynagrodzeń minimalnych spowoduje podwyżki towarów i usług, bo koszty utrzymania pracowników w przedsiębiorstwach wzrosną i to niebotycznie, a więc żeby nie zaliczyć plajty, przedsiebiorcy będą musieli podnieść ceny. 

Ale głupi naród się cieszy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alan

Wzrost cen będzie w każdej  gałęzi gospodarki.

Wcześniej mądry naród wybrał PO, SLD, UW, AWS socjalistę Mazowieckiego, Kuronia, Geremka czy Wałęsę.

Chyba się od socjalistów nie da uwolnić.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SteelRat

Daleko nie szukając, ja też zatrudniam jedną osobę za pensję minimalną. Wynosi ona dziś 2710 zł i jest akurat bardzo dobrą kwotą dla osoby sprzątającej, która właściwie nie ma żadnych kwalifikacji. Przy cenie proponowanej przez PIS (4819 pln proponują) ta praca nie jest moim zdaniem tyle warta, skończy się zatrudnieniem do tego firmy zewnętrznej na fakturę, w które pracują studenci na "śmieciówkach" bez ZUS-u. I tak oto kobiecina która chce dociągnąć do emerytury - musi poszukać innego zajęcia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wesoły
BrakLoginu

No i zajadą tych co dźwigają gospodarkę na własnych barkach.
Wiele małych firm upadnie lub jak napisał @SteelRat będą zwalniać.
Duże firmy przejdą na większą automatyzację i też polecą etaty.
Elektorat może da się na to nabrać, a później będzie szok jak przyjdzie za to płacić :)

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alan

Wydaje mi się, że propozycje 3tys i 4 w kolejnych latach to typowa kiełbasa wyborcza. Jedynie te 2600 będzie zrealizowane, a w kolejnych latach coś wymyślą by zapomnieć o kiełbasie hehe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wesoły
BrakLoginu
8 minut temu, alan napisał:

Wydaje mi się, że propozycje 3tys i 4 w kolejnych latach to typowa kiełbasa wyborcza. Jedynie te 2600 będzie zrealizowane, a w kolejnych latach coś wymyślą by zapomnieć o kiełbasie hehe

Kiełbasa na pewno, a jeśli jednak wejdzie to w życie, bo akurat zamarzy im się dalej wygrywać wybory (pod warunkiem, że teraz wygrają).
Kto, by nie chciał zarabiać np 1k euro na miesiąc bez większych kombinacji czy szukania dobrej pracy poprzez dobre wykształcenie? :)
Tylko, że to niesie "dziś" spore koszty niestety. Jest niby pomysł na obniżenie ZUS dla tych mniejszych, ale czy to, by miało odzwierciedlenie w cenach codziennych? Raczej nie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SteelRat

Każda podwyżka płacy minimalnej w obecnej chwili ponad 3 tysiące złotych (piszę o koszcie pracodawcy - to jest 2490 brutto) spowoduje zwolnienie pracowników niewykwalifikowanych w firmach - i outsourcing tych usług na pracowników delegowanych z Ukrainy na umowę zlecenie (zanim ktoś napisze, że Niemcy granicę otworzą - no to z Białorusi, Rosji, Nigerii, Bangladeszu - jeden "wuj") lub studentów.

 

Bo firmy liczą i rozeznają się. Abonament na biurze, w którym pracuję w takiej firmie sprzątającej kosztuje 2500 miesięcznie. Płaca pani Basi dziś 2710, jednakże ma to swoje zalety - babka przed emeryturą 4 lata, konkretna, potrafi nas czasem "poustawiać" i "na ziemię sprowadzić" - no dusza człowiek, bo tak poza tym, to faktycznie zero kwalifikacji jakichkolwiek.

No ale jak koszt jej zatrudnienia wzrośnie powyżej 3 tysiące... To nikt sentymentów mieć nie będzie.

Edytowano przez SteelRat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wyczerpany
Amani
2 godziny temu, Maybe napisał:

Tak duże podwyżki wynagrodzeń minimalnych spowoduje podwyżki towarów i usług, bo koszty utrzymania pracowników w przedsiębiorstwach wzrosną i to niebotycznie, a więc żeby nie zaliczyć plajty, przedsiebiorcy będą musieli podnieść ceny. 

Ale głupi naród się cieszy.

Myśle, ze nie tylko to. Zwyczajnie mogą zacząć się zwolnienia. Jeśli sekretarka była np. Odciazona w pracy asystentka, to przy nowych warunkach otrzyma większy zakres obowiązków, a asystentce podziękują. Na taśmie zwiększy się akord itd. Gdzieś będą zmuszeni szukać oszczędności. 

 

A ZUS dla przedsiębiorców znów w górę. W tym roku była podwyżka i w przyszłym znowu jest planowana... 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wesoły
BrakLoginu
2 godziny temu, Maybe napisał:

Ale głupi naród się cieszy.

Amen <powiedział niewierzący> :)

2 minuty temu, Amani napisał:

A ZUS dla przedsiębiorców znów w górę. W tym roku była podwyżka i w przyszłym znowu jest planowana... 

No i jak oni chcą dźwignąć gospodarkę pytam się ja? :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wesoły
BrakLoginu
1 minutę temu, Amani napisał:

@BrakLoginu a omi chcą dźwigać gospodarkę czy słupki poparcia?

No i to pytanie raczej wyczerpuje cały temat :P
Opowiadają co prawda o gospodarce, różne bajki słucham czy czytam, ale jestem przedsiębiorcą i mogę być wykładnią ich działań, wiem czy mi jest dobrze (a obiecywali wiele) czy też nie.
Wiem ile muszę więcej pracować na to co mam, wiem też, że było mi łatwiej przy poprzedniej władzy (też niedoskonałej).

To co się dzieje jest ogólnie chore. Nie wiem gdzie jest to ich dbanie o ludzi, ale widocznie w tym się jakoś zatracili i co gorsza za każdym oberwie ten "zwykły Kowalski" a co śmieszniejsze, że w dużej mierze akurat ci co na nich głosują.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maybe
1 godzinę temu, Amani napisał:

Myśle, ze nie tylko to. Zwyczajnie mogą zacząć się zwolnienia. Jeśli sekretarka była np. Odciazona w pracy asystentka, to przy nowych warunkach otrzyma większy zakres obowiązków, a asystentce podziękują. Na taśmie zwiększy się akord itd. Gdzieś będą zmuszeni szukać oszczędności. 

 

A ZUS dla przedsiębiorców znów w górę. W tym roku była podwyżka i w przyszłym znowu jest planowana...

O tym nawet nie wspomnę, to dobry sposób na stworzenie szarej strefy, a raczej jej poszerzenie. Nie mówiąc o tym,.że wiele małych i mikro firm, takich jak moja np. była zwyczajnie zniknęłaby z powierzchni. Ludzie myślą że prywaciarz to na forsie śpi i przykrywa się kołderką uszytą z pięćset złotówek, więc zawsze może swoje dochody uszczuplić. Otóż nie jest tak w naszym kraju. Państwo niszczy małe firmy i to skutecznie. Dlatego chyba się nawet już teraz cieszę (bo żal mi było, to biuro to moje dziecko było), że w porę zawinęłam żagle do innego portu, niż martwić się co robić dalej ;)

Będą podwyżki, będą zwolnienia, ciśnięcie pracowników, będzie praca na czarno, a pracodawcy teraz nawet tym z doświadczeniem będą proponować minimalne wynagrodzenie.

2 godziny temu, SteelRat napisał:

Daleko nie szukając, ja też zatrudniam jedną osobę za pensję minimalną. Wynosi ona dziś 2710 zł i jest akurat bardzo dobrą kwotą dla osoby sprzątającej, która właściwie nie ma żadnych kwalifikacji. Przy cenie proponowanej przez PIS (4819 pln proponują) ta praca nie jest moim zdaniem tyle warta, skończy się zatrudnieniem do tego firmy zewnętrznej na fakturę, w które pracują studenci na "śmieciówkach" bez ZUS-u. I tak oto kobiecina która chce dociągnąć do emerytury - musi poszukać innego zajęcia.

Otóż to, ja do końca czerwca zatrudniałam takie 3 osoby, tyle.ze wykwalifikowane i doswiadczone, i nawet nie wypadałoby mi proponować im najniższej krajowej. Musiałabym zamknąć firmę.

Tyle że w moim przypadku, teraz to już zmartwienie kogo innego...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
alan

Musimy pamiętać, że gospodarka to system naczyń połączonych, który automatycznie dąży do samoregulacji. Nie wiem czy pamiętacie ale jeszcze nie tak dawno płaca minimalna była na poziomie 5zł/godz po czym wrosła prawie z dnia na dzień do ok 10zł/godz.

W tedy też mówiono o masowych zwolnieniach, zapaści gospodarczej itp, a jak widzimy gospodarka samoczynnie wyregulowała taką zmianę i jakoś ten socjalizm dalej się kręci. ;) Całkiem możliwe, że i teraz gospodarka przetworzy to po swojemu i będzie to dalej jakoś działać.

Zastanawia mnie bardziej inne zagadnienie. Jeżeli faktycznie zrealizują za dwa lata te 4tys.zł to wtedy wyrównają nam się zarobki z zachodem na poziomie minimum. Przynajmniej w pierwszej fazie, później wzrosną i średnie płace. Jeżeli tych zmian nie uwali jakaś mega inflacja to może okazać się, że Niemca nie będzie już tak łatwo stać na wykup ziemi w Polsce, ponieważ jej cena powinna być wyższa. To samo może się tyczyć i innych gałęzi gospodarki, czy firm.

Pamiętajcie, że tak łatwe przejęcie przez Niemców większości poczytnych wydawnictw w latach dziewięćdziesiątych było możliwe dzięki olbrzymim dysproporcjom siły nabywczej i wartości marki względem złotego. Zachód w tedy w Polsce robił interesy życia kosztem nas Polaków.

Ogólnie nie przeraża mnie działania ingerujące w płace minimalną ponieważ gospodarka zawsze to przetrawi.

Co do wartości pracy Pani Basi też bym nie dramatyzował ponieważ wartość pracy nie określa wykształcenie, a kwalifikacje. A te zmieniają się w raz ze wzrostem wyszkolenia pracownika, stażu pracy, predyspozycji i zaangażowania.

Jeżeli chodzi o pracowników ze wschodu to sytuacja w cale nie jest taka różowa. Jakość pracy jest u nich przeważnie na bardzo niskim poziomie. Oni nie przeszli takiej szkoły jak my i chęci do pracy czasami im brak. Jeżeli chodzi o wynagrodzenie to też potrafią liczyć i nie będą pracować za mniej. Tym bardziej, że mowa jest o zmianie płacy minimalnej, czyli tej za którą w większości pracują.

I rzecz najistotniejsza jak na razie to mamy braki pracownicze w gospodarce mimo, że przybyło do Polski 2-3mln pracowników ze wschodu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wyczerpany
Amani

To prawda, molochy nie maja z tym problemu. Niektóre już dziś spełniają kryteria minimalnej. W średnich i małych firmach to jest problem. Ja kiedyś pomagałam rozkręcać taka firmę.. znajomy usiadł z kartka przychodów i wydatków i po odliczeniu wszystkiego, okazało się, ze on zarobił mniej niż jego pracownicy... najprościej podnieść było stawki, ale konkurencja na rynku... no i dopiero zaczynał. Dziś musiałby być chyba człowiekiem orkiestra, nie wspominając o tym, ze właściwie płace powinien rynek sam regulować. Jeśli uważasz, ze płaca za mało, możesz poszukać innej pracy.

 

do mojej byłej firmy przyszedł chłopak, który nań dzień dobry powiedział szefowi, ze podstawa jest dla niego zbyt niska. Uzasadnił to i... szef mu zaproponował, ze do czasu otrzymywania prowizji otrzyma wyższa podstawę. 

 

 

A teraz patrz, co się będzie działo w takiej biedronce... teraz jak nie będzie obsługiwać więcej klientów, to może iść żabkę zakładać. Czyli wyższa płaca, równa się cięższa praca.

 

szara strefa tez się rozwinie, bez dwóch zdań. 

 

I poza tym co z tego, ze ludzie więcej zarobią, jak więcej wydadzą? 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sisi

Tak się rozpędzili w tym obiecywaniu i rozdawaniu, że stracili poczucie czasu, przyzwoitości i z rozumowaniem coś nie bardzo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pientryk

Tak słucham słucham o tej płacy minimalnej już kilka dni i w pewien sposób każdy ma rację.  No ale kurde jest problem z tymi zarobkami i to ewidentnie widać na codzień.  Wariactwo cen nieruchomości i ciągle rosnący ceny usług i ceny przede wszystkim żywności  a tym samym pogłębiające  się ubóstwo tych najmniej zarabiających.  To co proponuje PiS nie jest dobre ani idealne, ale porusza ważna kwestię.

No i tak teraz  mamy problem. Ponieważ  pracodawca płacze łeee łe nie stac mnie muszę kombinować itd. No to skoro go nie stać tzn ,ze nie nadaje się do prowadzenia firmy w Polsce ,takie jest moje zdanie. No niestety ale takie są realia nie każdy może prowadzić firmę.  Skoro sobie nie radzisz no to niestety musisz isć na etat. No ja tak to widzę.


Wszystkie te opłaty to jest złodziejstwo i z tym sie zgadzam no ale niestety wszyscy jada na tym samym wózku. Oczywiście powinno być ,ze mali przedsiębiorcy nie płacą ktoś chce spróbować sprawdzić czy się nadaje i na to powinien mieć szansę a nie odrazu go za dupę i dojechac. To nie nei nie tędy droga bo w ten sposób zabija się przedsiębiorczość. 

Od wielu wielu lat pracodawcy mają możliwości aby pracownicy mieli więcej jednak nie są chętni do  tego aby ludzie mieli więcej aby zostawało w firmie. Ja taki zwykły prosty człowiek odrazu jakis czas temu znalazłem całkiem proste rozwiązanie,które zarówno się opłaci dla firmy jak i pracownika. Przedstawiłem ten pomysł określonej grupie ludzi i zawsze jest ze jestem oderwany od rzeczywistości załóż firmę i zobacz jak to jest itd a nie pieprzysz. Fajnie ten temat łaczy sie z moim filmikiem ,który nagrałem jakiś czas temu. 

https//www.youtube.com/watch?v=H4SIRLh5MA0

dla osób zainteresowanych tylko wyliczeniami  to jest ten fragment:

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wesoły
BrakLoginu
13 godzin temu, pientryk napisał:

No i tak teraz  mamy problem. Ponieważ  pracodawca płacze łeee łe nie stac mnie muszę kombinować itd. No to skoro go nie stać tzn ,ze nie nadaje się do prowadzenia firmy w Polsce ,takie jest moje zdanie.

No niby tak, ale od dawna firmy z podatkami uciekają z PL i teraz podejrzewam, że to wszystko się nasili, no ale w przypadku tych mniejszych ich akurat stać na podwyżki, ale zwyczajnie chcą mieć więcej w kasie :)

13 godzin temu, pientryk napisał:

Oczywiście powinno być ,ze mali przedsiębiorcy nie płacą ktoś chce spróbować sprawdzić czy się nadaje i na to powinien mieć szansę a nie odrazu go za dupę i dojechac. To nie nei nie tędy droga bo w ten sposób zabija się przedsiębiorczość. 

Otóż to! Rządzący chyba zapominają, że te małe firmy napędzają gospodarkę, a to, że na "dzień dobry" ich ograbią z każdego zarobionego grosza do niczego dobrego nie prowadzi.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SteelRat
Cytat

 No ale kurde jest problem z tymi zarobkami i to ewidentnie widać na codzień.  

Bo ja wiem, czy jest taki problem? 820 Euro - minimalna w Niemczech (dane sprzed roku, kolega płacił + 300 dokłada państwo, do wypłaty 1120 bodajże do ręki pracownika bo od minimalnej podatki wychodzą zerowe prawie). 2719 - w PL (obecnie zapłaciłem - ok. 690 eur).  Czyli Polak płaci minimalnej prawie 700 euro, a Niemiec 800 euro. Gdzie w Niemczech wszystko jest 2x droższe. To tak źle płacimy?

 

Cytat

Ponieważ  pracodawca płacze łeee łe nie stac mnie muszę kombinować itd. No to skoro go nie stać tzn ,ze nie nadaje się do prowadzenia firmy w Polsce ,takie jest moje zdanie.

Ukrainiec za te same pieniądze chętnie pracuje, rezydencję podatkową ma w UA, składki emerytalne jak sobie życzy ale większość woli w UA, więc dostaje całość do ręki te 2719. Niemiec prawie że za podobne pieniądze też pracuje. A Polak nie chce. No patrz. I nie mów mi "ile na rękę" bo to jest sprawa między Tobą, a państwem. Ja jako pracodawca, dopiero co wykładałem tydzień temu, ok. 690 euro. Mój kolega z Niemiec, też Polak, płacący tamże minimalną robotnikowi wydał na to samo 800 eur. Przy cenie usług 4x wyższej, a więc i przychodzie adekwatnym.

 

Cytat

Przedstawiłem ten pomysł określonej grupie ludzi i zawsze jest ze jestem oderwany od rzeczywistości załóż firmę i zobacz jak to jest itd a nie pieprzysz.

 

Nie no sam temat jest spoko, ale dlaczego nie można tego odliczyć od podstawy opodatkowania jak w każdym cywilizowanym kraju? Bo iPhone dla córki odliczę bez problemu. A tego co proponujesz - nie ma siły i opcji. Próbowałem mając zespół. Sama koncepcja jest oczywista i rozsądna, ale nie przy obecnych przepisach podatkowych - ryzyko jak cholera, nie opłaca się mimo, że ekonomicznie się kalkuluje - to wolę ten iPhone i spokojny sen. Jakieś 4 lata temu udało się przeforsować wrzucenie w koszty ubezpieczeń medycznych dla pracowników, dlatego wiele firm oferuje teraz pakiet medyczny.

 

 

Edytowano przez SteelRat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wyczerpany
Amani

@pientryk a jak większość przedsiębiorców pójdzie na etat, to gdzie znajda prace? U szwagra, co roboty szuka? 

 

Jasne, ze tak. Prowadzisz firmę, musisz się na tym znać. Nie na tym jednak kręci się biznes, ze każdy robi to, na czym się zna, a dzięki temu machina się nakręca i ludzie maja prace? Kto ma prace, jeśli mały przedsiębiorca, nie nadąża za minimalnymi placami i jest jednocześnie sekretarka, sprzątaczka, magazynierem i przedstawicielem handlowym? 

 

Ja pisałam wcześniej, molochy nie mają z tym problemu. Głupi Lidl rozpracował PiS mówiąc, ze u nich zwykły magazynier zarabia około 3000. 

 

Prawa rynku są takie, ze jeden oferuje więcej, a drugi mniej. PiS chciał pobudzić wschodnia czesc Polski do działania. Tam ceny nie są tak wysokie, a życie dość tanie. Teraz się to zmieni, bo z podwyższeniem płac, będą droższe usługi. 

 

@SteelRat ja bym nie porównywała. Niemcy płace minimalna wprowadziły ze względu na umów UE. Wcześniej nie było takiej potrzeby. I to właśnie popsuło w dużo mierze rynek. Prawda jest jednak taka, ze to jest bardziej wprowadzone, by wynagrodzenia były uczciwe również dla obcokrajowcow. Niemiec jak nie zarabia powyżej 1000 Euro to jest zameldowany jako bezrobotny. .... poza Tym w Niemczech jak zarabiasz poniżej ustalonego progu, to wspiera Cie państwo. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pientryk

tylko ,ze te usługi są coraz to droższe. Coraz mniej ludzi stać by chociażby pójść do dentysty czy do innego specjalisty czy  oddać swój samochód do mechanika co ma 20+ lat np.  Zapier%lasz od switu do  zmierzchu przychodzisz na chate a jeszcze trzeba coś zjesc umyc sie i spać i rano to samo. No nie tak nie może być trzeba coś z tym zrobić. Pierwsze co trzeba przede wszystkim zablokować rynek wzrostu cen nieruchomości. Coraz więcej ludzi nie stać aby mieszkać. Pracujący ludzie mieszkają np w jakiś busach czy innych miejscach. To jest brzydka prawda o której mało sie mówi.

Edytowano przez pientryk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wyczerpany
Amani

Nie do końca się zgadzam. Tam, gdzie usługi np. w warsztacie samochodowym są drogie, wynagrodzenia są tez relatywnie wyższe. 

 

Owszem młodych ludzi nie stać nań wynajem mieszkania czy zakup własnego. Rozwiązaniem nie jest jednak blokowanie wzrostu cen.

 

ludzie maja wybór. Jeśli godzisz się na niska płacę, nie miej pretensji, ze nie żyjesz godnie. Sorry ale takie są realia. Ja jak szukałam pracy, to otrzymywałam różne propozycje. Rozrzut w wynagrodzeniu był prawie 1200 złotych. I do firmy oferującej najniższe wynagrodzenie kolejka chętnych również była długa. 

 

Windowanie minimalnej płacy nie sprawi, ze będzie lepiej. Czynsze, ceny produktów i usług nie pozostaną w miejscu. Tyle ze warunki zmienia się również dla tych, którzy dziś już zarabiali więcej niż minimalna krajowa. Tyle, ze w portfelu będą mieć tyle samo, co miesiąc wcześniej. A rachunki za pras czy spozywke będą droższe. 

 

I dlaczego? Tylko dlatego, ze wiele ludzi godzi się na niskie płace, a potem narzeka, jak jest ciężko. 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SteelRat

Ale ceny nieruchomości winduje sam rząd. Wprowadzono ustawę o ochronie ziemi rolnej tak nieudolną, że ceny gruntów poleciały w górę jak diabli. Nie rolne, ale inne - bo praktycznie nie da się już kupić rolnej działki nie będąc rolnikiem, a docelowe odrolnienie trzymało ceny mieszkań za pysk - nie mogły rosnąć powyżej średniej ceny domu. A teraz grunt pod dom potrafi kosztować tyle co budowa domu... Bo nie ma konkurencji w postaci rolników którzy chętnie kawałek odsprzedadzą - bo nie da się tego legalnie zrobić.

 

Cytat

Owszem młodych ludzi nie stać nań wynajem mieszkania czy zakup własnego. Rozwiązaniem nie jest jednak blokowanie wzrostu cen.


Może jednak wystarczy zwyczajnie przestać regulować ceny i przywrócić stan rynkowy, a nie tak, że mam ziemię rolną i nie mogę jej sprzedać nie-rolnikowi, więc rolnik kupi 10 ha za 20 tysięcy, a ten z miasta za 0,1 ha płaci średnio 80-90 tysi. A tak to wygląda w mojej okolicy. Więc jak budowa domu małego, 50-80 m2 (domek w sumie nie dom) kosztuje jakieś 350-400 tys z działką, to mieszkanie tych rozmiarów spokojnie może kosztować 350 i znajdzie się klient.
 

Cytat

Zapier%lasz od switu do  zmierzchu przychodzisz na chate a jeszcze trzeba coś zjesc umyc sie i spać i rano to samo.

Tutaj to trochę przesadzasz. Mam znajomych na etatach i przeciętnie człowiek z wykształceniem średnim zarabia jakieś 5-6 tysi na rękę. Z nadgodzinami, owszem, ale nikt nie każe tych nadgodzin robić, jakby mu starczyło 4.

 

Co do kosztów zakupu nieruchomości, to na tle europy zachodniej i tak mamy relatywnie niskie. Mój kuzyn mieszka w Danii. Kraj piękny, zarobki też. Ale mieszkanie, to może sobie kupić na kredyt. Na pewno nie za gotówkę. W porównaniu do zarobków to jak w PL - na 30 letni kredyt. Oczywiście mówimy o mieście - takim odpowiedniku naszego wojewódzkiego - bo na wsi będzie taniej. Najem? A bez średniej krajowej nie podchodź i tu znowu jak u nas.

Edytowano przez SteelRat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
pientryk

dlatego tak wielu polaków pracuje za granicą aa  domek kupują tu. Tam pracują w pocie czoła by tu mieć.  To gratuluje takich zarobków w moim rejonach niestety 2000-2,500zł  to są takie najczęstsze spotykane zarobki. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Publikujesz jako gość. Jeśli masz konto, Zaloguj się teraz, aby publikować na swoim koncie.
Uwaga: Twój wpis będzie wymagał zatwierdzenia moderatora, zanim będzie widoczny.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

Zaloguj się, aby obserwować  





  • Statystyki forum

    • Tematów
      9 732
    • Postów
      263 480
  • Statystyki użytkowników

    • Użytkowników
      980
    • Najwięcej dostępnych
      13 845

    Erazma
    Najnowszy użytkownik
    Erazma
    Dołączył
  • Nowe Posty

    • Gość w kość
      zapamiętałem to jako bajkę dla dzieci, ale ten odcinek taki... niewychowawczy🤔   ... w dwóch minutach można tyle treści przemycić😮
    • Gość w kość
      a więc jak będzie?😉    
    • Chi
    • Krzysztof
      polska juz nie wytrzymuje usa usunąc 13 grudnia z polski wiadomo co sie dzieje w polsce od 2024 roku .Opzucja jest zablokowana , a w mediach oserwatywnych wszytsiego sie dowiesz tylko tak prawidłlwo naparwia sie ustrój kazdego panstwa w ue wg prawa własnego kraju  a przywileje imunitety nie dawc lewadzkiej władzy zawsze jest nielegalniie .Trzeba zmienic a bedzie na swiecie lepiej .A propo mercosur  .Chca zatruc narody w ue żeby mnej panstwo płaciło a sami rzadzacy w brukseli jedza naturalna zywność  , a reszte narodów uurpejskicj zatruc mercosurem.Co za interes niehumanitarny  nieludzki biurokracja falszywa brukselska le
    • Chi
    • Chi
    • Chi
    • Chi
    • Chi
    • Astafakasta
      chemia medyczna to jest takie gówno, że wolałbym być skazany na branie narkotyków i krótsze życie przez to
    • Astafakasta
      Każdy w Internecie brzmi jak wyrocznia. Łatwo takiemu człowiekowi uwierzyć, gdy się szuka prawdy. Najchętniej bym ich jednak spalił w jednym kontenerze na małym ogniu. Nie ma tutaj miejsca na: może, chyba, raczej. Mówią tylko: tak jest, bo ja tak twierdzę. A człowiek się męczy latami przez te ich stwierdzenia. Dobrze, że nie mam już nic wspólnego z takimi i ich ludźmi. 
    • Chi
    • Chi
    • Chi
    • LadyTiger
      Ano właśnie, tak to jest z tymi emocjami, ale nie możesz im wejść na głowę, mając taki potencjał w Twojej sytuacji (widziałam Twoje ryciny).  Jestem niewiele młodsza od Ciebie, nie rób z nas emerytów, którym życie przeleciało przed oczami Polecam też z autopsji na social mediach szukać konkretnych informacji, a nie obserwować cudzych profili i się porównywać - to normalne, że ludzie tam koloryzują i pokazują tylko to, co najlepsze.  
    • Astafakasta
      Właśnie robię kurs grafika komputerowego, w niedzielę ma się zacząć i trwać 10 miesięcy, potem jak by wyszło to planuję studia w tym kierunku, gdyby się udało utrzymać w pracy. Dziś jestem na etapie rzucania palenia. Ćwiczę sporo hantlami, to nawet lubię. Uczę się angielskiego. Rysuję prawie co dzień martwe natury. Czytam też co nieco o sztuce. Ale w tym wszystkim jest taki haczyk, bo uważam, że moje dzialania w obrębie grafiki, rysunku czy czytania o sztuce są wymuszone. Boję się że to będzie mnie męczyło w pracy.
    • LadyTiger
      Nie musisz jej pomagać. Ja bym na Twoim miejscu (choć wiesz, nie potrafię się postawić w Twojej sytuacji, ale ja też swoje przeżyłam) nagrywała po kryjomu wszystko.  Moim zdaniem powinieneś zrobić to, co możesz zrobić i co postawi Cię choć trochę w innej pozycji,  czyli zacząć zarabiać.   
    • KapitanJackSparrow
      😁
    • Astafakasta
      Sami pojechali na wakacje, a dla mnie samotność. W chuju mam takich ludzi. Mam nadzieję, że im się też krzywda stanie i umrą z wielkim zawodem życiowym, że to już. 
    • Astafakasta
      Dopóki nie dotknie to zwykłego człowieka ludzie będą olewać te eksperymenty na ludziach robione przez uczciwych lekarzy, powiedzą: to patologia, należało mu się. 
    • Nomada
      No i już za chwilę lato ;  )   Arbuz świetnie nawadnia więc na letnie upały idealny     Arbuz to jeden z najbardziej soczystych i odświeżających owoców, szczególnie popularny w okresie letnim. Jego lekka, słodka konsystencja i wysoka zawartość wody sprawiają, że jest idealnym wyborem na ciepłe dni. Jednak poza swoim orzeźwiającym smakiem, arbuz kryje w sobie bogactwo wartości odżywczych oraz korzyści zdrowotnych. Warto przyjrzeć się, jakie dokładnie składniki odżywcze oferuje ten owoc oraz w jaki sposób może wpłynąć na zdrowie i samopoczucie. Poniższy artykuł omówi zarówno właściwości arbuza, jak i jego pozytywny wpływ na zdrowie. Arbuz - owoc czy warzywo? Poznaj klasyfikację tego soczystego smakołyka Botanicznie rzecz biorąc, arbuz jest owocem, jednak jego pochodzenie i sposób uprawy często sprawiają, że bywa mylony z warzywami. Należy on do rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae), do której należą również ogórki, dynie czy melony. Z punktu widzenia kuchni, arbuz jest zazwyczaj spożywany jako owoc, ze względu na swoją słodycz i soczystość. Arbuz to jagoda – roślina, której owoc ma mięsiste wnętrze oraz zewnętrzną, twardą skórkę, co dodatkowo może sugerować jego warzywny charakter. Niemniej jednak, ze względu na swoje właściwości i sposób konsumpcji, w codziennym użyciu arbuz klasyfikowany jest jako owoc. Wartości odżywcze arbuza: Odkryj, jakie składniki odżywcze zawiera Arbuz jest owocem niskokalorycznym, ponieważ aż 90% jego masy stanowi woda. To sprawia, że jest doskonałym wyborem dla osób, które dbają o kaloryczność swojej diety, ale nie chcą rezygnować z orzeźwiających i smacznych owoców. W 100 gramach arbuza znajduje się zaledwie 30 kcal. Pomimo niskiej kaloryczności, arbuz jest bogaty w witaminy i minerały, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Arbuz zawiera m.in.: Witaminę C, która jest silnym antyoksydantem i wspiera układ odpornościowy; Witaminę A w postaci beta-karotenu, który wpływa na zdrowie oczu i wspomaga procesy regeneracyjne skóry; Witaminę B6, która bierze udział w metabolizmie aminokwasów i wspiera układ nerwowy; Likopen, który jest związkiem o silnym działaniu antyoksydacyjnym, znanym z ochrony przed wolnymi rodnikami oraz wspierającym zdrowie serca. Arbuz dostarcza również niewielkich ilości magnezu, potasu i miedzi, które pomagają w regulacji ciśnienia krwi, wspierają funkcje mięśniowe oraz przyczyniają się do ogólnej równowagi elektrolitowej organizmu. Arbuz - właściwości zdrowotne i korzyści dla organizmu Arbuz posiada szereg właściwości zdrowotnych, które czynią go wartościowym dodatkiem do codziennej diety. Przede wszystkim jego wysoka zawartość wody sprawia, że jest doskonałym środkiem nawadniającym. Spożywanie arbuza może wspomóc utrzymanie odpowiedniego poziomu płynów w organizmie, co jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu krążenia oraz procesów metabolicznych. Arbuz zawiera likopen, który jest silnym antyoksydantem i ma udowodnione działanie ochronne przed stresem oksydacyjnym. Związek ten odgrywa ważną rolę w ochronie komórek przed uszkodzeniami, zmniejszając ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych oraz niektórych nowotworów, zwłaszcza raka prostaty. Spożywanie arbuza może również wspomagać zdrowie skóry – wysoka zawartość beta-karotenu oraz witaminy C sprzyja regeneracji komórek skóry, poprawiając jej elastyczność i kondycję. Czy arbuz jest zdrowy? Poznaj jego pozytywny wpływ na zdrowie Arbuz jest owocem, który można uznać za niezwykle zdrowy, zwłaszcza biorąc pod uwagę jego właściwości nawadniające oraz niską kaloryczność. Jego regularne spożywanie może wspomóc utrzymanie zdrowia serca, dzięki obecności potasu, który reguluje ciśnienie krwi, oraz likopenu, który chroni naczynia krwionośne przed uszkodzeniami. Dodatkowo, arbuz może wspomagać trawienie dzięki zawartości błonnika pokarmowego, choć w stosunkowo małych ilościach. Jest to owoc, który może stanowić część diety odchudzającej, ponieważ daje uczucie sytości bez nadmiernego obciążania kalorycznego. Witaminy w arbuzie - znajdź naturalne wsparcie dla zdrowia w tym owocu Arbuz jest bogaty w witaminy i minerały, które wspierają różnorodne funkcje organizmu. Najważniejsze z nich to: Witamina C – pełni funkcję silnego antyoksydantu, wspomaga gojenie ran oraz wzmacnia układ odpornościowy. Witamina A – wspiera zdrowie oczu, wspomaga regenerację skóry i korzystnie wpływa na układ odpornościowy. Witamina B6 – uczestniczy w metabolizmie białek, wpływa na zdrowie układu nerwowego i pomaga regulować poziom glukozy we krwi.
    • Nomada
      Bolało mnie kolano ale kiedy okazało się, że ugotowałam moje ulubione buty to zapomniałam o kolanie😴
    • Nomada
      A to by się zgadzało, kawał cholery ze mnie ;  )
    • KapitanJackSparrow
      Uwielbiam tej, zawsze gdy jestem w Kalabrii zamawiam sobie podwójną porcję 😎
    • Astafakasta
      Jeśli ktoś pracuje w służbie zdrowia to ja nie uznaję, że to jest normalny człowiek i nie wpuszczę do siebie, będę izolowal. Odcinam się od tego typu ludzi za krzywdę, której na mnie dokonali. Jedynie sprzataczkom wybaczam. Reszta personelu to takie same dranstwo jak ci wszyscy wszystkowiedzacy lekarze i nie ma znaczenia, czy pracują w osrodkach zdrowia mniejszych czy wiekszych. Na internistke też mam wywalone. Nigdy nikomu krzywdy nie zrobilem gdy nie bylem pod wpływem leków. Zawsze bylem spokojnym, izolujacym się kolesiem jakich wielu. Autorytet lekarski to jest coś nie do podważenia. 
  • Najnowsze Tematy

Chat Nastroik

Chat Nastroik

Proszę wpisać nazwę wyświetlaną

×
×
  • Utwórz nowe...