Skocz do zawartości
  • Niebo
  • Borówka
  • Szary
  • Porzeczka
  • Arbuz
  • Truskawka
  • Pomarańcz
  • Banan
  • Jabłko
  • Szmaragd
  • Czekolada
  • Węgiel


Zaloguj się, aby obserwować  
BrakLoginu

Jak zrobić baranka wielkanocnego z masła w drewnianej formie.

Polecane posty

Wesoły
BrakLoginu

Właśnie odświeżyłem drewnianą formę do wykonania baranka. Forma była zrobiona przez mojego dziadka stolarza, który posiadał niezwykły dar manualnego obrabiania drewna. Powstawały w jego rękach różne dzieła.
Mam kilka zamówień od rodziny na w/w usługę, więc postanowiłem się z Wami podzielić 2 różnymi wypróbowanymi i prostymi sposobami znalezionymi w sieci, ale stosuje je od paru lat.

 

Składniki

  • forma drewniana do baranka
  • masło
  • ziarenka pieprzu
  • listki bukszpanu
  • rzeżucha

 

Sposób 1

  1. Odpowiednio wcześnie wyjmij masło z lodówki – może pozostać chłodne, ale powinno być plastyczne, by można było wyłożyć nim foremkę.
  2. Forma na baranka z masła wymaga uprzedniego sparzenia we wrzątku. Włóż foremkę do gorącej wody na kilka minut, po czym namocz ją w zimnej wodzie, nawet przez kilka godzin.
  3. Wyjmij foremkę z wody i nie czekając aż całkowicie się osuszy, posyp wewnętrzne ścianki solą. Wetrzyj sól w foremkę, dzięki czemu masło nie będzie przywierać do ścianek, a maślany baranek będzie słony i smaczniejszy.
  4. Za pomocą noża wsmaruj masło w obie połówki foremki, dokładnie wypełniając zagłębienia. Masła nałóż z nadmiarem.
  5. Złóż obie połówki foremki, dociśnij i usuń nadmiar masła, który wyjdzie dołem.
  6. Formę napełnioną masłem włóż do lodówki i zaczekaj, aż będzie odpowiednio twarde. Możesz włożyć ją także do zamrażalnika na około 20 minut.
  7. Otwórz formę, podważając jej jedną część nożem. Delikatnie wyjmij baranka z foremki i ustaw na dekoracyjnym talerzu z rzeżuchą.
  8. Z ziarenek pieprzu zrób oczy baranka, a z listków bukszpanu jego uszy. Baranka możesz przyozdobić czerwoną chorągiewką wielkanocną.

 

Sposób 2

  1. Odpowiednio wcześnie wyjmij masło z lodówki – ma być lekko chłodne i plastyczne.
  2. W tym przypadku, drewniana forma do baranka z masła nie musi być wcześniej namaczana. Suche części foremki wyłóż folią spożywczą.
  3. Za pomocą noża wsmaruj plastyczne masło w obie połówki foremki, dokładnie wypełniając zagłębienia. Pamiętaj, by masła nałożyć z nadmiarem.
  4. Złóż obie połówki foremki, dokładnie dociśnij i usuń nadmiar masła.
  5. Formę napełnioną masłem włóż na 20 minut do zamrażalnika.
  6. Otwórz formę, podważając jej jedną część nożem. Ostrożnie wyjmij maślanego baranka z formy i ustaw na talerzyku z rzeżuchą.
  7. Podobnie jak przy poprzednim sposobie – oczy baranka wykonaj z ziarenek pieprzu, a uszy z pojedynczych listków bukszpanu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Layne

Wrzuć jakieś zdjęcia @BrakLoginu :]

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zuzia

Też bym chciala zobaczyć jak Ci wyszedł

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Głodny

0A4dVEB.jpg

Ja bym to zrobił tak :D Na pośpiechu, ale na pewno się nie zmarnuje.

  • Ha Ha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Publikujesz jako gość. Jeśli masz konto, Zaloguj się teraz, aby publikować na swoim koncie.
Uwaga: Twój wpis będzie wymagał zatwierdzenia moderatora, zanim będzie widoczny.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

Zaloguj się, aby obserwować  





Chat Nastroik

Chat Nastroik

Proszę wpisać nazwę wyświetlaną

×
×
  • Utwórz nowe...