A nie mają nic wspólnego z komuną, bo...
W 1997 roku Trybunał Konstytucyjny uchylił zastosowanie ustawy lustracyjnej do środowiska sędziowskiego – poza osobami, które chciały oczyścić się z zarzutów o agenturalność - jest OK? Przecież tam aż się roi od postkomunistów i nikomu to jakoś w UE nie przeszkadza.
Tak więc, nie mają nic wspólnego z komuną, jak Wałęsa, który mimo że przeszedł lustracje, to dowody gen. Kiszczaka jawnie wskazują iż było inaczej.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego o nadrzędności prawa krajowego nad unijnym został uznany przez wielu ekspertów opozycyjnych, za podważenie fundamentów, na których opiera się Unia Europejska. Tymczasem wyroki wskazujące na prymat prawa krajowego nad unijnym, zapadały m.in. we Francji, Niemczech, Czechach, Włoszech, Hiszpanii, czy na Litwie.
Przykłady:
- W maju 2020 r. Niemiecki Trybunał podważył wcześniejsze orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości UE, który w grudniu 2018 roku zaakceptował skup obligacji.
- W styczniu 2020 r. Sąd Najwyższy Hiszpanii odrzucił wyrok TSUE w sprawie w sprawie Oriola Junquerasa, który został wybrany na europosła dając do zrozumienia, że porządek prawny Hiszpanii jest ważniejszy niż unijny.
- litewski Trybunał Konstytucyjny w 2006 r. orzekł, że prawo UE ma pierwszeństwo nad zwykłymi aktami prawnymi litewskiego parlamentu, ale nie nad konstytucją Litwy.
- Również w 2006 r. Sąd Konstytucyjny Czech w wyroku dot. kwot cukrowych odrzucił Unijną doktrynę bezwzględnego pierwszeństwa prawa wspólnotowego.
- W 2001 r. francuska Rada Stanu wydała wyrok, wskazując, że zasada pierwszeństwa prawa wspólnotowego nie może podważać mocy francuskiej konstytucji.