Wielki tydzień jest okresem w którym stare wierzenia i tradycje ścierają sie z narzucanymi bliskowschodnimi. Niektóre są bardzo dziwne jak np skandynawskie ,,Wiedźmy,, podobne trochę do Halloween. Młodsza młodzież ubierają się w długie spódnice i kolorowe chusty Chodzą od drzwi do drzwi zbierając do miedzianych kubków smakołyki. Tu chodzi o przekupienie czarownic które to w tym czasie lecą na spotkanie z Diabłem w niemieckie góry. By nie wróciły Skandynawowie palą wieczorami ogniska i bardzo hałasują by je odstraszyć i tak aż do niedzieli wielkanocnej.
Królik wielkanocny ma swój rodowód w saksońskim święcie Eostre, bogini wiosny, której symbolem był królik. Najpierw do USA króliczka składającego jajka przywieźli ze sobą Niemcy, którzy osiedlili się w Pensylwanii , zaś później, gdy podbił on serca wszystkich amerykańskich dzieci, stał się popularny również w Polsce.
Istnieje stary przesąd, który mówi, że noszenie w czasie Wielkanocy nowych ubrań przyniesie szczęście, aż do końca roku ale nie bardzo wiem z czym on jest powiązany a nie chce mi się doszukiwać więc może profilaktycznie trzeba włozyć na siebie coś nowego.
Etiopski Kościół Ortodoksyjny czyli kościoł który wśród wierzeń chrześcijańskich jest najbardziej zobliżony do pierwszych chrześcijan obchodzi Wielkanoc w pierwszą niedzielę po pełni Księżyca po 21 marca. Post trwa tutaj aż 55 dni. W Wielki Piątek wierni przychodzą do kościoła i umartwiają swoje ciała poprzez upadanie na ziemię (należy upaść i się podnieść 101 razy). Najważniejsza uroczystość ma miejsce w Wielką Sobotę, na którą wszyscy ubierają się na biało. Zaczyna się ona o północy i trwa do 3 nad ranem następnego dnia.
Natomiast w Rosji car Aleksander III szukał prezentu dla swojej żony Marii Feodorovnej z okazji rocznicy wielkiej nocy. Kontaktuje się on z jubilerem który przystępuje do wykonania emaliowanego na biało złotego jajka, które po otwarciu ukazuje złote żółtko zawierające małą kurkę z rubinowymi oczami. W ten sposób rozpoczęła się coroczna tradycja carskich prezentów wielkanocnych - misternie zdobionych jaj, z których każde było inne i każde zawierało w sobie niespodziankę.
Natomiast na Bermudach pewien nauczyciel szukał prostego sposobu na zademonstrowanie wniebowstąpienia Chrystusa do nieba Zrobił to za pomocą latawca ozdobionego obrazem Jezusa. W rezultacie, Wielki Piątek jest na Bermudach dniem, którego niebo wypełniają kolorowe latawce wykonane z patyków i bibuły.
Jest jeszcze sporo tradycji tego w różnych kulturach i religiach ale ja robię się coraz bardziej leniwy i zamiast pisać chętnie usiadłbym sobie w fotelu z kieliszkiem jakiś czerwonych witamin i patrzac w święty ogień w kominku rozmawiałbym godzinami z kimś bliskim