Skocz do zawartości


Zaloguj się, aby obserwować  
Mazal

Zniesławienie a znieważenie w Internecie

Polecane posty

Mazal

Zniesławienie w Internecie
Wraz z rozwojem portali społecznościowych szczególną postacią pomawiania stało się publikowanie obraźliwych treści w Internecie. Łatwość dostępu do sieci, szybkość obiegu zamieszczanej informacji, jak również poczucie anonimowości publikującego spowodowały, że zniesławianie, często nazywane tzw. „hejtem” jest atrakcyjną formą dla sprawców.

Z punktu widzenia Kodeksu Karnego, zniesławianie w Internecie jest traktowane szczególnie. Zgodnie z Art. 212 § 2 KK pomawianie za pomocą środków masowego komunikowania stanowi typ kwalifikowany przestępstwa zagrożony surowszą sankcją karną, a w najpoważniejszych przypadkach nawet karą pozbawienia wolności.
Anonimowość

Anonimowość sprawcy zniesławienia w Internecie ma jedynie charakter pozorny. Jeżeli jako osoba pokrzywdzona chcesz wystąpić na drogę karną bądź cywilną w celu pociągnięcia do odpowiedzialności autora obraźliwych treści, możliwe jest wystąpienie z wnioskiem do administratora portalu o udostępnienie adresu IP sprawcy zniesławienia. Pomocna może okazać się także rola Policji w tym zakresie, która po przyjęciu skargi zabezpiecza określone dowody w sprawie, może także występować do różnego rodzaju instytucji o udostępnienie informacji dotyczących sprawcy przestępstwa, a w konsekwencji dokonać skutecznej jego identyfikacji.

 

Zniesławienie a Znieważenie
Mimo, że zarówno zniesławienie, jak i znieważenie zostały umieszczone w tym samym rozdziale Kodeksu Karnego i oba z nich ścigane są z oskarżenia prywatnego, to jednak sfera, w jaką bezpośrednio godzi każde z nich jest zgoła odmienna.

Tak jak wskazano wcześniej, w przypadku zniesławienia, głównym celem sprawcy jest zniszczenie reputacji i dobrej opinii, jaką cieszy się w środowisku pokrzywdzony, podczas gdy głównym motywem działania znieważającego jest to, by obraźliwe określenia trafiły bezpośrednio do ofiary. Zniewaga może polegać na obrażeniu kogoś „w cztery oczy” albo publicznie, pod nieobecność pokrzywdzonego, ale z zamiarem by zniewaga do niego dotarła.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Wania

Dzięki za info, ale polski Kodeks Karny nie obowiązuje stron z witryną .com.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sisi

Ale daje wiele innych możliwości, by dochodzić swoich praw. Nikt nie jest bezkarny. Nawet w necie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wania

Nie daje, jeśli się operuje w miejscach, gdzie nie sięga polskie prawo. Poza tym ganianie z powodu byle pierdoły na komisariat jest co najmniej żałosne. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BrakLoginu
9 godzin temu, Mazal napisał:

Jeżeli jako osoba pokrzywdzona chcesz wystąpić na drogę karną bądź cywilną w celu pociągnięcia do odpowiedzialności autora obraźliwych treści, możliwe jest wystąpienie z wnioskiem do administratora portalu o udostępnienie adresu IP sprawcy zniesławienia.

Wszystko ładnie pięknie, ale nie słyszałem o tym, że poszkodowany może złożyć wniosek o udzielenie takich danych jak IP sprawcy do administracji portalu, w takim przypadku było by to bardzo nadużywane i nie koniecznie w tego typu sprawach.

Nawet policji nie ma obowiązku wydania, o ile nie mają nakazu. Takie rzeczy to robi prokuratura, a żeby do nich trafiła sprawa, to już, by musiała być na prawdę bardzo poważna sprawa.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maybe

O IP możemy wystąpić, ale z uwagi na ochronę danych trzeba to zrobić przez GIODO. 

Można uwalić hejtera jeśli rzeczywiście jest to hejt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Publikujesz jako gość. Jeśli masz konto, Zaloguj się teraz, aby publikować na swoim koncie.
Uwaga: Twój wpis będzie wymagał zatwierdzenia moderatora, zanim będzie widoczny.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

Zaloguj się, aby obserwować  

Chat Nastroik

Chat Nastroik

Proszę wpisać nazwę wyświetlaną

×
×
  • Utwórz nowe...

Ważne informacje

W związku z Rozporządzeniem UE 2016/679 (znanym też jako „RODO”) informujemy w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe pozostawiane podczas korzystania z forum Nastroik.pl. Zamykając ten komunikat wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych przez forum Nastroik.pl - Regulamin - Polityka prywatności