Skocz do zawartości


Zaloguj się, aby obserwować  
Gżegoż Brzęczyszczykiewicz

Nowy podział administracyjny Polski

Polecane posty

Gżegoż Brzęczyszczykiewicz

Nowy podział administracyjny Polski

 

spacer.png

Podział na 12 województw wokół 12 miast należących do Unii Metropolii Polskich (https://www.metropolie.pl/pl/).

Nowy podział oparty również o krainy historyczne Polski (granice są poprowadzone granicami obecnych powiatów, mogłyby być poprowadzone granicami gmin, ale za dużo z tym roboty).

 

1. Pomorze Zachodnie - Szczecin

2. Pomorze Wschodnie - Gdańsk (nazwa analogiczna do Pomorza Zachodniego, dlatego nie Pomorze Gdańskie, Warmia i Mazury najbliżej kulturowo, brak dużego miasta będącego członkiem UMP).

3. Wielkopolska - Poznań (wraz z Ziemią Lubuską)

4. Kujawy - Bydgoszcz (wraz z Ziemią Dobrzyńską)

5. Mazowsze - Warszawa

6. Podlasie - Białystok (wraz z Polesiem i Suwalszczyzną)

7. Środkowopolska - Łódź (nie mam innej nazwy, dążyłem do tego, aby nazwy województw nie pochodziły od nazw ich stolic i żeby nie były dwuczłonowe przez myślnik, Ziemia Łęczycka, Sieradzka i Wieluńska)

8. Dolny Śląsk - Wrocław (wraz z Ziemią Kłodzką, Łużycami i Saksonią)

9. Górny Śląsk - Katowice

10. Małopolska Zachodnia - Kraków (dawna Ziemia Krakowska)

11. Małopolska Wschodnia - Rzeszów (dawna Ruś Czerwona)

12. Małopolska Środkowa - Lublin (dawna Ziemia Sandomierska i Lubelska).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


RAW

A czy to jest czymś potwierdzone, czy po prostu takie info znikąd? :D 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
BrakLoginu

Spojrzałem na mój region, nie mam zastrzeżeń co do Lubuskiego, że ich przyłączą do nas. Jedyne zastrzeżenie, to proponowałbym zmienić nazwę, bo niby jesteśmy WielkąPolską, ale bardziej pasuje Pyrlandia.
Z góry dziękuję za pozytywne rozpatrzenie mego skromnego wniosku :) 

 • Ha Ha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
chiamaka

Mam nadzieję, że jednak zostanie stary podział ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mptiness

To ja wnioskuję o przeprowadzenie referendum w tej sprawie i od razu mówię, że głosuję na "NIE"✖️ :D

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacekz

Na mapce jest pomorze wschodnie ale jakoś to nie pasuje bo warmińsko-mazurskie nic wspólnego z pomorzem nie ma.Dawniej byłem w woj.Olsztyńskim teraz w wyżej wymienionym-żadnej różnicy i nie ma co zmieniać.

 "Pomorze Wschodnie - Gdańsk (nazwa analogiczna do Pomorza Zachodniego, dlatego nie Pomorze Gdańskie, Warmia i Mazury najbliżej kulturowo"- tak akurat 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
słoneczna

Za dużo małopolskich.  ;) Moje miasto trzy razy zmieniało województwo, niech już zostanie jak jest.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aliada

Ciekawa propozycja, ale oznacza mniej urzędów, więc nie przejdzie. Nazwy województw do dopracowania, za to podział wydaje się zgodny z historycznymi granicami regionów. Zaimponowało mi, że Siedlce  umieściłeś w Małopolsce. :)

 

 

 

1 godzinę temu, Jacekz napisał:

Pomorze Gdańskie, Warmia i Mazury najbliżej kulturowo"- tak akurat 😉

Nie no, zasmuciłeś mnie w tej chwili. ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gżegoż Brzęczyszczykiewicz

Obecne województwo warmińsko-mazurskie to kraina historyczna Prusy Wschodnie. Pomorze Wschodnie to Prusy Zachodnie.

Jeżeli jednym z moich kryteriów było to, że ma być 12 województw opartych o 12 miast wchodzących w skład Unii Metropolii Polskich, to nie znalazło się miejsce na województwo ze stolicą w Olsztynie. Biorąc pod uwagę to, z jakimi województwami graniczy warmińsko-mazurskie, miałem do wyboru przyłączenie tych ziem do Pomorza Wschodniego, Mazowsza lub Podlasia. Połączenie z Pomorzem Wschodnim uważam za najbardziej właściwe. Należy pamiętać, że w trakcie powstawania obecnego podziału administracyjnego województwo warmińsko-mazurskie powstało tylko dlatego, że Elbląg się w nim znalazł wbrew woli większości mieszkańców, którzy chcieli do pomorskiego.

 

Drugim kryterium była zgodność z krainami historycznymi, czyli dawnymi podziałami administracyjnymi, które na przestrzeni dziejów istniały najdłużej i ukształtowały poszczególne kultury tych regionów. Nie jest łatwo wymazać dawne granice. Wystarczy powiedzieć w Sosnowcu, że jesteś na Górnym Śląsku. Można dostać z trepa w twarz. Ja układałem mapę kreśląc granicami obecnych powiatów. Można to zrobić dokładniej kreśląc granicami gmin, ale wtedy będzie bardzo dużo roboty. Żeby nie dzielić obecnych powiatów, których ziemie są już przez te 20 lat bardzo powiązane uznaję, że wystarczy kreślić granice wzdłuż granic powiatowych. To, że na tej mapie każde miasto powiatowe znajduje się w odpowiedniej dla siebie krainie historycznej uważam za dużą rzecz. Oczywiście mogłem się gdzieś pomylić. Ktoś może uznać, że dane miasto powiatowe powinno być jednak w innym województwie, wtedy proszę o źródła popierające swoją tezę. Ja również korzystałem ze źródeł, a mapa nie jest moim widzimisię. Widzimisię są tylko kryteria jakimi się kierowałem, ale w takich sprawach muszą być jakieś kryteria, bo inaczej... byłoby widzimisię.

 

Siedlce leżą w Ziemi Łukowskiej, która jest częścią Ziemi Lubelskiej, która to z kolei jest częścią Małopolski. W historycznej Małopolsce mamy trzy miasta będące członkami Unii Metropolii Polskich: Kraków, Lublin, Rzeszów (ten ostatni leży na historycznej Rusi Czerwonej, ale o tym zaraz). Tak więc mamy trzy województwa w Małopolsce. Województwo z Rzeszowem nie chciałem nazywać czerwonoruskim. Jest to dosyć dziwna nazwa sugerująca kulturową przynależność raczej do Ukrainy niż do Polski. Taka kraina istnieje. Wystarczy poszukać w Sieci, ale to nie oznacza, że musimy nadawać województwu taką nazwę. W 1998 roku, kiedy kształtował się obecny podział administracyjny, zamiast województwa podkarpackiego miało być województwo wschodniomałopolskie. Nie wiem dlaczego ta nazwa przepadła. Ja postanowiłem ją aktywować jako województwo położone na ziemiach Rusi Czerwonej. Starałem się nadawać nazwy województw jednoczłonowe, ewentualnie dwuczłonowe ale bez myślnika. Dodatkowo zależało mi aby zadbać o analogię. Dzisiaj tego brakuje, co uważam za dosyć dziwne. Mamy województwo zachodniopomorskie, a obok pomorskie zamiast wschodniopomorskie. Mamy województwo dolnośląskie, a obok śląskie zamiast górnośląskie. U mnie w nazwach jest konsekwencja i zgodność z krainami historycznymi. Konsekwencją województwa wschodniomałopolskiego ze stolicą w Rzeszowie jest więc województwo zachodniomałopolskie ze stolicą w Krakowie. Konsekwencją tych dwóch województw jest województwo środkowomałopolskie położone między tymi województwami. Gdybym je nazwał np. północnomałopolskim, to zabrakłoby analogii, bo nie byłoby województwa południowomałopolskiego.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacekz
10 godzin temu, Gżegoż Brzęczyszczykiewicz napisał:

Obecne województwo warmińsko-mazurskie to kraina historyczna Prusy Wschodnie. Pomorze Wschodnie to Prusy Zachodnie.

Jeżeli jednym z moich kryteriów było to, że ma być 12 województw opartych o 12 miast wchodzących w skład Unii Metropolii Polskich, to nie znalazło się miejsce na województwo ze stolicą w Olsztynie. Biorąc pod uwagę to, z jakimi województwami graniczy warmińsko-mazurskie, miałem do wyboru przyłączenie tych ziem do Pomorza Wschodniego, Mazowsza lub Podlasia. Połączenie z Pomorzem Wschodnim uważam za najbardziej właściwe.

 

 

 

 

To ostatecznie może być i tak się cieszę,że do Śląska mnie nie przyłączyłeś 😉

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gżegoż Brzęczyszczykiewicz
Napisano (edytowany)

Bez przesady :) Warmia i Mazury to specyficzny region. Tak naprawdę Mazury nigdy nie były jednostką administracyjną. Warmia owszem. Warmia była zawsze katolicka, a Mazury ewangelickie. W żadnym z tych regionów nie ma jednak dużego miasta. Olsztyn bym zaliczył do średnich. Oba te regiony są stosunkowo za małe, aby utworzyć województwo. Dzisiaj warmińsko-mazurskie jest chyba najsłabszym województwem pod względem gospodarczym. Gdyby nie Elbląg, to województwo w ogóle by nie powstało. Nikt nie chciał tak dużego województwa powierzchniowo tylko z jednym wcale nie tak dużym Olsztynem. Województwa warmińsko-mazurskie, świętokrzyskie, opolskie i lubuskie są pierwsze w kolejce do likwidacji.

 

Idą wybory, a jeszcze nie słychać o obietnicach utworzenia nowych województw. Pewnie to kwestia czasu. SLS cztery lata temu proponował powrót do 49 województw. Nie dostali się do Sejmu. PiS obiecuje wydzielenie Warszawy z Mazowsza, środkowopomorskie, częstochowskie i radomskie. Kaczyński powiedział kiedyś, że w Polsce powinno być 20 województw. Myślę, że trzeba iść w drugim kierunku. Wystarczy 12, ale można by zrobić 39 miast wojewódzkich - 3 na każde województwo. W jednym mieście siedzibę miałby wojewoda, w drugim sejmik wojewódzki, a w trzecim wojewódzki sąd najwyższy. Taki trójpodział władzy w województwach. Dzięki temu więcej miast poczułaby się ważna przy mniejszej liczbie województw. Coś podobnego jak mamy dzisiaj w województwach lubuskim i kujawsko-pomorskim.

Edytowano przez Gżegoż Brzęczyszczykiewicz (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Publikujesz jako gość. Jeśli masz konto, Zaloguj się teraz, aby publikować na swoim koncie.
Uwaga: Twój wpis będzie wymagał zatwierdzenia moderatora, zanim będzie widoczny.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

Zaloguj się, aby obserwować  

 • Witamy na forum Nastroik.pl

  Jeśli jesteś nową osobą na forum, zachęcamy do rejestracji! Zajmie ci to tylko 30 sekund a dzięki rejestracji zyskasz:

   

  • Dostęp do Chatbox'u
  • PW - system prywatnych wiadomości.
   • Można wyłączyć jeśli ktoś sobie nie życzy prywatnych wiadomości.
  • Możliwość edycji Swoich tematów i odpowiedzi.
  • Dostęp do wszystkich tematów i odpowiedzi, które zostały napisane przez Ciebie
  • Przejrzenie listy Użytkowników online.
  • Twoje kanały aktywności.
  • Rankingi Użytkowników.
  • Brak irytującego reCAPTCHA.
  • Możliwość pisania statusów na forum.
  • Możliwość wybrania Naszego aktualnego nastroju na forum.
  • System powiadomień (Działa z przeglądarką Chrome i Firefox)
  • Możliwość wspominania Użytkowników - wygląda to tak: @Rawik
  • Możliwość ustawienia sygnaturki pod Swoimi postami. (Można je ignorować)
  • Własne wyróżniające się zdjęcie profilowe.
  • Dostęp do profili Użytkowników.
  • Możliwość obserwowania Znajomych.

               Oraz wiele więcej niewymienionych funkcji.

   

  Życzymy miło spędzonych chwil na naszym wspólnym forum Ekipa Forum Nastroik.pl

 • Nowe Posty

  • alan
   Mój pradziadek miał dzbanek świnek i w czasie II wojny dał na przechowanie proboszczowi ze swojej parafii. Tego sposobu oszczędzanie nikomu nie polecam. Najlepiej ziemia i nieruchomości. Wszelkie lokaty to mały zysk do tego duże ryzyko. Obecne prawo w przypadku bankructwa kraju pozwala na przejecie lokat i oszczędności własnych obywateli w celu spłaty długów. Giełda to też duże ryzyko
  • alan
   Nie ma szans wygrać wybory! Co wy!, na 100% wygra je w cuglach. Właśnie rozdaje kupony wyborcze. Jeżeli myślicie, że PO czy jakakolwiek inna partia w obecnym Sejmie zrobiła by inaczej to sorry za prawdę, ale nie. Każda partia z obecnego Sejmu utrzyma PIS-owskie rozdawnictwo bo wie, że tak tylko wygra kolejne wybory. Ale nie to jest problemem. Problem w tym, że żadna z tych partii nie reprezentuje Polaków tylko jakieś zagraniczne agentury. Polska jest dojona na niewyobrażalną skalę i dzieję się tak już od setek lat, a nie jak się to niektórym wydaje od przemian czyli 90 roku. Dla czego się tak dzieje? Ponieważ nami nie żądzą Polacy tylko ludzie mówiący po polsku . Niestety my im na to pozwalamy, a to już nie świadczy o nas najlepiej.
  • RagnarLodbrock
   Uwielbiam wesela, bo lubię tańczyć, choć nie umiem. Ale nie przeszkadza mi to :-).  Jakie nietypowe miejsce w Polsce jest bezwzględnie konieczne do zobaczenia (Kraków, Warszawa, Zakopane itp. odpadają - chodzi o wyjątkową wyjątkowość :-)) 
  • Dżiulia
   Tak ostro bym nie opiniowała partnerów...zawsze to ktoś w otoczeniu i człowiek nie jest samotny, ale świetna rada/uwaga o porzuceniu.
  • Dżiulia
   Znaczy by nie jeść go widelcem.😂 Dobrze myslisz tym bardziej jak człowiek głodny, a pojęcia znaczą tyle samo.  
  • Dżiulia
   Jak zwał się ten okres tak się zwał...komunizm czy socjalizm, ale po wojnie...ludność zastraszona przeżyciami wojennymi bała się nawet głośniej kichnąć, by nie stać się poszkodowanym, ale z czasem nabierali odwagi. Rolnicy po wojnie nie stracili praw do swojej ziemi. Ziemie zabrane i utworzone PGR z mojej wiedzy były to raczej słabe  gleby i nikt do nie rościł praw. bo pokolenie dziedziców wyjechało na Zachód po zorientowaniu, że ziemie im zabiorą, więc swobodną ręką z tychże tworzono PGR. Czy to było złe rozwiązanie? Myślę, że nie. Ludność po wojnie nie miała byłego własnego dachu, więc osiedlała się w zabudowaniach poniemieckich bądź tam co zostało po dziedzicach i ci wszyscy podejmowali pracę w PGR-ach. Prywatne rzemiosło też funkcjonowało, ale indywidualnie jak teraz firma nie mogło istnieć, a więc tworzono cechy branżowe. Nie wiem tak to funkcjonowało...zapewne tam podatki jakieś musieli płacić, ale wiem, że przedsiębiorcy nie bankrutowali jak to obecnie często się dzieje. Życie było na kredyt, bo jakoś z budżetem stale było ciężko, mimo, że ludzie społecznie przepracowywali sporo godzin ponad normę. Lekarze przyjmowali wszystkich zgłaszających się pacjentów czasami po 60 i więcej osób dziennie, zakładach nikt nie odmówił pracy  ponad normę...oczywiście za zapłatą. Ale były i dobrodziejstwa dla społeczeństwa: -zasiłki rodzinne do pensji na dzieci i żonę zajmującą się domem. -leki dla emerytów i rencistów były na receptę za darmo. -dofinansowanie do wczasów pracowniczych oraz kolonii i obozów dla dzieci...w każdym roku, później co drugi rok. - do pensji dokładano tzw. socjal...czyli na pranie odzieży służbowej, na ręczniki, mydło i herbatę bądź zakłady pracy robiły zakupy i pracowników zaopatrywano.   Mimo, że szkoły pękały w szwach, bo klas w poziomie było od a do p...uczęszczano na dwie lub trzy zmiany, a w klasach było do 40 uczniów, to do szkoły średniej po zdaniu egzaminu dla każdego było miejsce...podobnie na studiach, ale tu fory mieli pochodzenia chłopskiego i robotniczego, bo dostawali dodatkowe punkty za pochodzenie. W przedszkolach zawsze gdzieś było miejsce...podobnie w żłobkach. Każdy kto poszedł do "Białego Domu" (Komitetu Partii) ze skargą bądź sprawą nie możliwą do załatwienia...z reguły dla takiego petenta załatwione było pozytywnie. Bez gdybania to tyleż w temacie...a o negatywach może ktoś inny napisze i wtedy wywiąże się dyskusja,    
  • aliada
   Czy komunizm był zły? Jeśli terror, zakłamanie i gospodarcze dziadostwo są złe, to tak. Czy rozwijalibyśmy się lepiej nie będąc pod butem Związku Radzieckiego? Wystarczy porównać  Polskę  u schyłku komuny z Zachodem. Zapóźnienia powstałe w ciągu tych nieszczęsnych 45 lat będą się jeszcze długo za nami ciągnąć.
  • Jacekz
   Fajnie było.Dawno temu (tylko @BrakLoginu) pamięta i ja ..zapomniałem co było pozytywnego..a czynsze za mieszkanie..ale za to czekolada 15-25 zł.,kilogram czelokadowych ulubionych cukierków czy tam pralinek na wagę 60 zł,mały fiat tyle co teraz BMW..
  • aliada
   Leżenie w słońcu to mordęga, więc tego nie robię. Trochę opalenizny łapię chodząc i jeżdżąc na rowerze.   Lubisz wesela? Dlaczego tak albo dlaczego nie?
  • BrakLoginu
   No to wymyślam... <myśli> ja mogę jedynie dodać tyle, że czuję jakby obecnie była taka komuna pis tfuu bis  
 • Najnowsze Tematy

 • Popularni autorzy

  1. 1
   BrakLoginu
   BrakLoginu
   29
  2. 2
   Mptiness
   Mptiness
   28
  3. 3
   Jacekz
   Jacekz
   27
  4. 4
   aliada
   aliada
   18
  5. 5
   alan
   alan
   15

Chat Nastroik

Chat Nastroik

Proszę wpisać nazwę wyświetlaną

×
×
 • Utwórz nowe...

Ważne informacje

W związku z Rozporządzeniem UE 2016/679 (znanym też jako „RODO”) informujemy w jaki sposób przetwarzamy dane osobowe pozostawiane podczas korzystania z forum Nastroik.pl. Zamykając ten komunikat wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych przez forum Nastroik.pl - Regulamin - Polityka prywatności