Skocz do zawartości


Zaloguj się, aby obserwować  
Jacenty

LED

Polecane posty

Jacenty

Według naukowców badających wpływ oświetlenia LED na zdrowie i samopoczucie człowieka istnieją trzy możliwe zagrożenia płynące z zastosowania tego rodzaju rozwiązań.Jednym ze wspomnianych czynników negatywnie oddziałujących na ludzki organizm jest migotanie, które bywa wyraźne, lub prawie niewidoczne. Może powodować ból i uczucie zmęczenia oczu, zawroty i bóle głowy, a także kłopoty z koncentracją i nadwrażliwość nerwową. Naukowcy z Universidad Complutense w Madrycie przeprowadzili badania, które dowiodły, że światło LED może uszkadzać wzrok. Do podobnych wniosków doszli specjaliści ASES – Francuskiej Narodowej Agencji do Spraw Bezpieczeństwa Sanitarnego Produktów Pokarmowych, Środowiska oraz Pracy. Tematem szkodliwości światła LED zainteresowali się także naukowcy Department of Population Health and Disease Prevention UCI.Głównym „zagrożeniem” dla naszych oczu przy korzystaniu z urządzeń elektronicznych są ekrany z podświetleniem LED. Znajdują zastosowanie nie tylko w smartfonach, tabletach czy laptopach, ale także w przestrzeni miejskiej jako elektroniczne reklamy, przy stoiskach samoobsługowych kas w marketach czy w naszym domowych oświetleniu. Ta technologia emituje przede wszystkim światło niebieskie, które wpływa destruktywnie na nasz wzrok, a dokładnie na naszą siatkówkę. W dużym skrócie – energia niesiona przez niebieską składową światła ledowego niszczy nabłonek barwnikowy siatkówki oraz fotoreceptory w naszej siatkówce odpowiedzialne za widzenie. Stopień degradacji jest uzależniony od nasilenia tego światła, czyli ilości energii jaką ze sobą niesie, oraz czasu ekspozycji. Ponadto, niebieskie światło może rozregulować nasz zegar biologiczny.Profilaktyka i umiar zdecydowanie wpłyną na stan naszego wzroku, jednak nie unikniemy całkowicie korzystania z podświetlanych urządzeń elektronicznych. Dodatkową ochroną będą spersonalizowane okulary z odpowiednimi powłokami filtrującymi, pomocnymi w korzystaniu z gadżetów. Nawet jeśli nie posiadamy wady wzroku, możemy skorzystać z takich okularów, tyle że ze szkłami bez mocy korekcyjnej, tzw. „zerówkami”. Zdecydowanie pomocna będzie powłoka antyrefleksyjna z dodatkowym filtrem ograniczającym dopływ szkodliwego światła niebieskiego do oka, jednak nie zaburzająca prawidłowego widzenia i postrzegania barw. Taka powłoka charakteryzuje się poblaskiem niebiesko-fioletowym. W marcu 2018 roku Sally Davies, naczelna lekarz Wielkiej Brytanii, ostrzegała przed używaniem urządzeń emitujących błękitne światło. W kolejnym miesiącu naukowcy z Instytutu Zdrowia Globalnego w Barcelonie znaleźli powiązanie zwiększonego ryzyka raka piersi i prostaty z wystawieniem człowieka na działanie takiego światła w nocy. 

To, co wiemy na pewno, to fakt, że urządzenia emitujące takie światło są znacznie wydajniejsze niż  tradycyjne żarówki. Do tego w ostatnich dekadach znacznie wzrosła popularność urządzeń z podświetlonymi monitorami, których używamy do ostatnich chwil świadomości przed snem. Wpływ niebieskiego światła dotyczy szczególnie oczu. Na tyle agresywnie na nie oddziałuje, że zaburzeniu ulegają procesy metaboliczne, które zachodzą w siatkówce. Efektem tego jest powstawanie znacznie większej ilości wolnych rodników niż organizm jest w stanie wyeliminować. Te natomiast uszkadzają komórki receptorowe, prowadząc do ich obumierania. To natomiast w konsekwencji wiąże się z uszkodzeniem wzroku. Proces ten jest stopniowy, dlatego tak trudno go dostrzec. Pierwszym z jego objawów są pojawiające się mroczki, które stopniowo zwiększają się, a ostatecznie zupełnie uniemożliwiają widzenie z bliska. Podczas pracy z urządzeniami cyfrowymi wiele osób skarży się na zmęczenie wzroku, nieostre widzenie czy nawet bóle głowy. Innymi efektami nadmiernej ekspozycji z niebieskie światło są uczucie suchości, pieczenia oczu i ich łzawienie.

 

-To z netu różne kawałki skleciłem ?

  • Lubię to! 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Przygnębiony
WtomiGraj

Ktoś stosował żarówkę 528 Hz i jakie wrażenia?

Myślę nad zakupem takiej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Alma

Zacnie z Twej strony, Jacenty, bardzo zacnie. ?

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SteelRat

Ależ cudowny stek bzdur...

 

Cytat

.Jednym ze wspomnianych czynników negatywnie oddziałujących na ludzki organizm jest migotanie, które bywa wyraźne, lub prawie niewidoczne. Może powodować ból i uczucie zmęczenia oczu, zawroty i bóle głowy, a także kłopoty z koncentracją i nadwrażliwość nerwową. Naukowcy z Universidad Complutense w Madrycie przeprowadzili badania, które dowiodły, że światło LED może uszkadzać wzrok.

Szkoda, że zapomnieli w artykule napisać, że badali ledowe źródło oświetlenia podłączone niezgodnie z przeznaczeniem - do prądu przemiennego 50 Hz, 230V - czyli do instalacji domowej. No w taki sposób to owszem, szkodzi. LED używany zgodnie z przeznaczeniem przy prądzie stałym - nie migocze.

 

Cytat

Ta technologia emituje przede wszystkim światło niebieskie, które wpływa destruktywnie na nasz wzrok, a dokładnie na naszą siatkówkę.

Interesująca teoria, szkoda, że nieprawdziwa. Była co prawda prawdziwa w chwili gdy badania prowadzono (2012) ale obecnie wyeliminowano już "zaniebieszczenie" światła ledowego.


Z takimi badaniami przy nowych technologiach problemem jest tzw. metoda naukowa. Żeby zrobić badania rzetelnie - potrzeba czasu. Czasu znacznie dłuższego w praktyce niż rozwój tejże technologii. Podobną sytuację mieliśmy z monitorami CRT z uwagi na emisję elektronów przez działo elektronowe - no tak to zwyczajnie działało. Zanim naukowcy byli w stanie przebadać dokładnie wpływ na człowieka (ok. 20 lat) monitory CRT zniknęły z rynku zastąpione przez LCD.

 

I tu jest podobnie. Migoczące z częstotliwością 50hz LED-y posiadające niebieski poblask zniknęły z rynku na dobre w 2019 roku.

Edytowano przez SteelRat

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacenty
4 godziny temu, SteelRat napisał:

Ależ cudowny stek bzdur

 

I tu jest podobnie. Migoczące z częstotliwością 50hz LED-y posiadające niebieski poblask zniknęły z rynku na dobre w 2019 roku.

A skąd wiesz jakie ja mam LED-y i z którego roku.Podobnie inni na tym forum mogą mieć wieloletnie sprzęty a nie z 2019 roku...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SteelRat
7 godzin temu, Jacenty napisał:

A skąd wiesz jakie ja mam LED-y i z którego roku.Podobnie inni na tym forum mogą mieć wieloletnie sprzęty a nie z 2019 roku...

Prawdopodobne, mimo to ton tych kawałków z netu sugerowałby, że sama technologia jako taka może być szkodliwa. A LED - normalnie podłączane - są z nami od wielu, wielu lat - niegdyś czerwone - jako symbol urządzenia w trybie stand by.

 

Co do sprzętów innych niż "żarówki" LED to w monitorach komputerowych problem nie występuje trochę dłużej (choć przyczyna jest inna - graczy denerwuje odświeżanie 50Hz jako za wolne, więc podświetlenia podłączano na stały prąd by móc używać odświeżania 100 Hz), natomiast w smartfonach też masz na prąd stały - bateria.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Publikujesz jako gość. Jeśli masz konto, Zaloguj się teraz, aby publikować na swoim koncie.
Uwaga: Twój wpis będzie wymagał zatwierdzenia moderatora, zanim będzie widoczny.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

Zaloguj się, aby obserwować  





Chat Nastroik

Chat Nastroik

Proszę wpisać nazwę wyświetlaną

×
×
  • Utwórz nowe...