Witam, bardzo lubię zwiedzać zabytkowe wieże ciśnień. W moich Katowicach, wodnych wież jest sporo. Ciekawe, czy na forum są osoby, posiadającą podobną pasję ?.
Wieża wodna to obiekt, którego celem jest uzyskanie właściwego ciśnienia wody w sieci wodociągowej poprzez oddziaływanie na wodę zgromadzoną na dużej wysokości (w wieży wodnej). Współczesne szwedzkie wieże ciśnień mają często kształt grzybka....
Wieża ciśnień w Katowicach
Celem wież wodnych, czyli podwyższonych zbiorników, jest wyrównanie różnicy między ilością wody pompowanej a ilością wody zużywanej, służenie jako rezerwa w przypadku poważnych pęknięć rur i dla straży pożarnej oraz utrzymanie stałego ciśnienia w miejscu poboru. W zależności od wysokości terenu zbiornika w stosunku do miejsca poboru, zbiorniki podwyższone są całkowicie lub częściowo zanurzone w gruncie, umieszczone bezpośrednio na gruncie, podniesione na słupach lub w przypadku bardzo płaskiego terenu umieszczone w wieżach. Wieże wodne dawniej były budowane z muru ze zbiornikami żeliwnymi lub kutymi. W późniejszym okresie wieże wykonywano najczęściej z muru połączonego ze szkieletem żelbetowym, wyłącznie z betonu lub muru, albo stosowano kutą kratownicę. Cysterny wykonywane były najczęściej z kutego żelaza lub żelbetu.
Zbiorniki wysokopoziomowe mogą być w pewnym stopniu zastąpione przez rury stojące, ale wtedy pompowanie musi ściśle podążać za zużyciem, co wymaga większej liczby pomp. Zbiorniki wodne dla małych wodociągów mogą zwykle pomieścić dzienne zużycie. W przypadku większych miast są one jednak zazwyczaj wystarczająco duże, aby wyrównać różnice między ilością pompowanej i zużywanej wody.
Wiele wież wodnych ma charakterystyczny wygląd i pełni rolę punktów orientacyjnych. Ponieważ często dominują one w wizerunku budynków, których są częścią, ważne jest, aby były dobrze zaprojektowane z estetycznego punktu widzenia.
W Stanach Zjednoczonych wieże wodne w małych miejscowościach są zwykle oznaczone nazwą miejscowości, co jest doceniane przez pilotów amatorów, gdyż ułatwia nawigację.