Polacy bez wiz do USA
Jak podaje ambasada USA, w 2018 r. 96 proc. osób starających się otrzymało zgodę na wyjazd.
Ambasada przekonuje, że zwiększenie liczby wniosków o wizę od kandydatów spełniających wymogi jest kluczowe do zakwalifikowania Polski do programu ruchu bezwizowego.
"Zachęcamy Polaków do składania wniosków o wizę. To stosunkowo łatwy proces, który zabiera mniej więcej 20 minut" - przekonywał Quigley.
Kongresmen Quigley: "Jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek"
Jesteśmy bardzo blisko momentu, kiedy Polska może zostać objęta programem ruchu bezwizowego, bliżej niż kiedykolwiek wcześniej - powiedział PAP kongresmen Partii Demokratycznej Mike Quigley. Dodał, że nie powinno być rzeczy, które dzielą Polaków i Amerykanów, które budują mur między nami.
Reprezentujący stan Illinois kongresman Quigley przypomniał, że jest w Polsce po raz czwarty. Pierwszy raz odwiedził nasz kraj po katastrofie smoleńskiej; kolejny raz był m.in. razem z senatorem Markiem Kirkiem. W 2011 r. obaj politycy złożyli do obu izb Kongresu projekt ustawy, zmieniający obowiązujące w Stanach Zjednoczonych progi wizowe. Chodziło o obniżenie progu odmów w przyznawaniu wiz oraz o inny sposób liczenia osób, które nielegalnie przedłużyły pobyt w USA.
"Moje pobyty w Polsce były zawsze bardzo owocne. Jeśli dwa kraje są generalnie po tej samej stronie, jeśli chodzi o to, czego chcą, to spotkania zawsze są dużo bardziej produktywne. Mamy z Polską podobne, jasne rozumienie zagrożeń i tego, jak na nie odpowiadać" - powiedział.
Kongresmen zaznaczył, że społeczność polska w Chicago, w którym mieszka od blisko 40 lat, jest jednym z największych skupisk Polonii na świecie. "Zostałem wybrany do Kongresu prawie dokładnie 10 lat temu (...) i pierwszym zagadnieniem, które społeczność polska z mojego okręgu podniosła, było dołączenie Polski do Programu Bezwizowego. Właściwie od tamtego momentu cały czas był on na agendzie. Sądzę, że obecnie jesteśmy blisko realizacji tego celu" - powiedział PAP kongresman.
Jak zaznaczył, kwestia objęcia Polski programem bezwizowym pojawia się za każdym razem, kiedy odwiedza Polskę.
"Kiedy spotkałem się z krakowskim kardynałem (Stanisławem Dziwiszem), kiedy rozmawiam z wojskowymi, z ludźmi na ulicy, z parlamentarzystami, ta sprawa prawie zawsze pojawia się jako pierwsza" - mówił.
Kongresmen podkreślił, że ważnym aspektem działań na rzecz włączenia Polski do programu ruchu bezwizowego jest też kwestia umów dotyczących bezpieczeństwa, współpracy organów ścigania, wymiany informacji.
Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher zadeklarowała pod koniec ubiegłego roku, że do końca 2019 roku "jest gotowa załatwić sprawę zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych dla Polaków". Podkreślała wielokrotnie, że jest to dla niej priorytet.