Przeczytane jakiś czas temu.
Mogę być nieobiektywna, kocham bowiem prozę Myśliwskiego od lat miłością absolutną, czekam na każdą książkę (wiele lat) z największą niecierpliwością, każda jest objawieniem dla mnie. To rodzaj prozy, którą cenię najbardziej: nostalgiczna, melancholijna, powolna, wciągająca nastrojem, półtonem, bezbrzeżnym smutkiem i niespełnieniem. Wiem, brzmi naiwnie i sentymentalnie, ale taki już mam gust. Myśliwski nie dorównuje może mojemu guru literackiemu, Sebaldowi, ale pozostaje w tym kręgu, trudno mi znaleźć coś równie ujmującego.
To prawda, że książki Myśliwskiego są do siebie podobne, ale jak się coś kocha, to wcale nie przeszkadza, właśnie na to czekam, tego pragnę. To tak jakbym oczekiwała, że kolejna płyta Toola będzie zupełnie inna niż poprzednie. Nie, ona nie może być inna i basta.
Jeśli znasz prozę Myśliwskiego i ją cenisz, Ucho igielne nie zawodzi. Jeśli uważasz, że to zbiór banałów (Boże, jaka profanacja), nie bierze Cię, to nie Twoja bajka, nie czytaj, bo to faktycznie kolejna bardzo podobna w nastroju i poetyce książka tego najlepszego polskiego pisarza. Historie inne, choć powtarzają się pewne motywy z poprzednich książek, ale styl, maestria, atmosfera te same. Polecam z całego serca.