- Niebo
- Borówka
- Szary
- Porzeczka
- Arbuz
- Truskawka
- Pomarańcz
- Banan
- Jabłko
- Szmaragd
- Czekolada
- Węgiel
Przeszukaj forum
Pokazywanie wyników dla tagów 'rocznica'.
Znaleziono 9 wyników
-
Ginęli za to, że byli Polakami.... 81. rocznica ludobójstwa na Wołyniu
LadyTiger dodał temat w Z kraju i ze świata
(*) https://leliwa.pl/2024/01/domostawa-pomnik-rzezi-wolynskiej-w-tym-roku-doczeka-sie-odsloniecia/ -
Nawet nie przypuszczalibyście że taka przyjaźń kiedykolwiek istniala ... Dzisiaj również jest rocznica śmierci znanego Bruce Lee , znanego z wielu filmow https://www.onet.pl/kultura/onetkultura/bruce-lee-i-roman-polanski-nieznana-przyjazn/m9q77s5,681c1dfa
-
30 lipca minęło 25 lat od dnia, w którym odszedł na zawsze niezapomniany wokalista grupy Dżem, Ryszard Riedel. Jest ikoną polskiego bluesa i rocka, autentyczną legendą. Miał niepodważalny talent i ogromną charyzmę. Pisał szczere i piękne teksty, które wyśpiewywał ekspresyjnym, często łamiącym, iskrzącym od emocji głosem. Życiowo pozostał outsiderem. Kiedy umierał, uzależniony od heroiny, miał zaledwie 38 lat. Nazywany przez niektórych "Ostatnim hipisem naszych czasów" Riedel przyszedł na świat 7 września 1956 roku w Chorzowie. Do zespołu Dżem dołączył w 1973 roku, a jego członkiem był przez 19 lat, aż do 1994. Oprócz Dżemu Riedel współpracował także m.in. z Nocną zmianą bluesa, Józefem Skrzekiem i Ryszardem Skibińskim. Bezpośrednią przyczyną śmierci Riedla była niewydolność serca, pośrednią zaś wieloletnie uzależnienie od narkotyków, głównie heroiny. Lider Dżemu kilkakrotnie przechodził przez leczenie detoksykacyjne, jednak za każdym razem wracał w szpony nałogu. Sam nie mógł poradzić sobie z uzależnieniem, przestrzegał jednak innych przed pójściem w swoje ślady: W 1994 roku pozostali muzycy grupy, ze względu na niemożność dalszej współpracy i konieczność ciągłego dostosowywania się do Riedla postanowili tymczasowo usunąć go z grupy, gdy Rysiek przebywał w szpitalu. Zmarł nie będąc już członkiem Dżemu. W 2005 nakręcono film fabularny oparty na życiu Riedla pt. Skazany na bluesa. Główną postać zagrał Tomasz Kot, jego żonę – Jolanta Fraszyńska.
-
"16 lipca 1969 roku wystartowała rakieta Saturn V, która wyniosła w kosmos statek Apollo 11. Obejmował on trzy moduły: moduł dowodzenia z kabiną dla trzech astronautów, moduł serwisowy oraz moduł księżycowy. 17 lipca uruchomiono główny silnik, aby skorygować kurs w stronę Księżyca. 19 lipca minięto punkt, w którym grawitacja Księżyca przezwycięża grawitację Ziemi, dokonano też wejścia na orbitę okołoksiężycową. 20 lipca moduł księżycowy Eagle (Orzeł) oddzielił się od głównego statku. Załogę modułu stanowili Neil Armstrong i Buzz Aldrin, w statku na orbicie okołoksiężycowej pozostał Michael Collins. Wyjście astronautów na powierzchnię nastąpiło po kilku godzinach od wylądowania. 21 lipca o godz. 2:56 czasu uniwersalnego Neil Armstrong po drabince zszedł z lądownika i postawił pierwszy krok na powierzchni Księżyca, wypowiadając przy tym słowa: "To jest mały krok dla człowieka, ale wielki skok dla ludzkości" ("It’s one small step for a man, but one giant leap for mankind" ). Misja Apollo 11 okazała się medialnym hitem. Transmisja z lądowania Apollo 11 była oglądana w telewizji przez co najmniej ponad pół miliarda ludzi na całym świecie, w tym w Polsce, choć większość krajów bloku wschodniego nie zdecydowała się na taki krok." To tyle skopiowałem z netu.. -Ale..kiedyś sporo czytałem o tym.Więc-(jeżeli to prawda)..dowiedziałem się,że to była misja samobójcza ponieważ nie dopracowana do końca ze względu na pośpiech wynikający z tego iż Amerykanie mieli nie prawdziwe wiadomości o tym,że Rosjanie mogą ich wyprzedzić.Dlatego nie została zainstalowana kapsuła ratunkowa(jak by co). -Mieli problem z wystartowaniem powrotnym z księżyca-coś się zacięło ..i żeby nie długopis,którym coś ktoś przycisnął to by nie odlecieli.. -Prezydent USA miał już przygotowane przemówienie na ich cześć gdyby nie wrócili. ->I jest jeszcze teoria,że to mistyfikacja...tzw.teraz spiskowa.. To tyle.Więcej nic nie wiem na ten temat.. A WY..?
-
40 lat temu, 2 czerwca 1979 roku, Karol Wojtyła po raz pierwszy odwiedził Polskę jako papież Jan Paweł II. Pielgrzymka, która zdaniem części historyków w dużym stopniu zapoczątkowała też rozpad systemu komunistycznego, wywołała w kraju nieopisany entuzjazm i równie wielkie obawy władz. Papież wypowiedział wtedy słynne słowa: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi".
- 3 odpowiedzi
-
- 1
-
- jana pawła ii
- 40.
- (i 5 więcej)
-
Dokładnie 15 lat temu Polska stała się częścią Europy. Dzięki temu wyrwaliśmy się (chyba) z rosyjskiego imperium. Same uczestnictwo miało i raczej nadal ma wiele korzyści jak m.in. podróżowanie bez granic, możliwość podjęcia nauki czy pracy w dowolnym kraju członkowskim. Dzięki podróżom poznajemy różne tradycje, kultury i co chyba ważniejsze - ludzi z innych krajów. Otrzymaliśmy od bogatszych krajów miliardy euro, co zaowocowało przyspieszeniem gospodarczym Polski. Oczywiście duża część tych środków została zmarnowana lub źle wydana. Według mnie był to dobry ruch, by przystąpić do UE. Można, by rzec, że wyszliśmy ze wsi na świat. To tak w skrócie, bo jednak jest to temat rzeka. A jak Wam się kojarzy ten okres? Jakie widzicie plusy i minusy?
- 1 odpowiedź
-
- unia europejska
- bruksela
- (i 7 więcej)
-
Czy jest jakoś ogólnie przyjęte że to facet pamięta o rocznicy ślubu, przynosi kwiaty czy prezent, wymyśla wspólne wyjście-niespodziankę itp., a kobieta tylko przyjmuje to co on wymyśli? Pytam, bo już któryś rok z kolei staram żeby w ten dzień wydarzyło się coś wyjątkowego, a z drugiej strony jest brak jakiejkolwiek inicjatywy i coraz bardziej mam ochotę kolejną rocznicę po prostu olać. Dodam że nie mamy kryzysu w małżeństwie, jest zwyczajnie, czyli raz lepiej, raz gorzej, ale ogólnie OK.
-
85 lat temu, 31 sierpnia 1933 r., w miejscowości Biskupin w powiecie żnińskim (woj. kujawsko-pomorskie) odkryto pozostałości prehistorycznej osady. Niezwykłe odkrycie nie tylko przyczyniło się do gwałtownego rozwoju polskiej archeologii, ale także wykorzystywane było do bieżącej polityki. Za "oficjalnego" odkrywcę pozostałości grodziska uważa się Walentego Szwajcera (wcześniej używał pisowni Schweitzer), nauczyciela ze Żnina (woj. kujawsko-pomorskie). Jak wspominał, w 1932 roku, z powodu ówczsnego kryzysu, by zachować pracę musiał czasowo przenieść się do wiejskiej szkoły w pobliskim Biskupinie. https://kujawsko-pomorskie.onet.pl/biskupin-mija-85-lat-od-odkrycia-grodziska/djtbw22