Zespół naukowców z grupy Applied Physics wpadł na pomysł pierwszego silnika krzywiznowego, który pozwoli na podróże statków kosmicznych z prędkością nadświetlną. Nowa koncepcja jest zgodna z prawami fizyki, więc teoretycznie powinna być realna do zaprojektowania.
Silnik warp Enterprise, statku kosmicznego "Star Trek", może stać się rzeczywistością znacznie wcześniej niż myśleliśmy. A przynajmniej tak wynika z niedawno opublikowanej pracy w "Classical and Quantum Gravity" zespołu naukowców z grupy Applied Physics, specjalizującej się w doradzaniu rządom i firmom w kwestiach naukowych i technologicznych. W swoich badaniach naukowcy otwarcie ogłaszają pierwszy wykonalny model silnika krzywiznowego, oparty na pomyśle zaproponowanym ponad 20 lat temu przez meksykańskiego fizyka Miguela Alcubierre’a, który wyraźnie poparł badania.
"Wiele osób w dziedzinie nauki" – mówi Alexey Bobrick, pierwszy autor artykułu – "zna silnik Alcubierre’a i uważa, że impulsy zginające nie są możliwe w świecie fizycznym ze względu na konieczność wykorzystania energii ujemnej".
Silnik Alcubierre’a, punkt wyjścia
W 1994 roku Miguel Alcubierre opublikował w tym samym czasopiśmie ("Classical and Quantum Gravity") genialne rozwiązanie równań ogólnej teorii względności. Jego pomysł, znany od tamtej pory jako "metryka Alcubierre’a", pozwolił statkowi kosmicznemu podróżować z prędkością ponad 300 000 km/s, czyli szybciej niż światło, ale bez naruszania praw fizyki.