Skocz do zawartości


Basiunia

To był rok - 1988

Polecane posty

Basiunia

Jestem ciekawa, co Wam moi mili najbardziej utkwiło w głowie ww. roku?
Może strajki, do których dochodziło w całym kraju? Szczyt Układu Warszawskiego? Film Dekalog?

Co porabialiście w tamtym czasie?

 

Wybrane wydarzenia w Polsce:

Spoiler

1 stycznia  Zakończono zagłuszanie Radia Wolna Europa.

 

16 stycznia  OPZZ zorganizował w Warszawie zjazd ludzi bez mieszkań; była to forma nacisku na rząd wobec katastrofalnego impasu budownictwa mieszkaniowego.

 

25 stycznia  Rada Społeczno-Gospodarcza wydaje negatywną opinię na temat II etapu reformy gospodarczej.

 

26 stycznia  Rada Państwa PRL odznaczyła przywódcę Rumunii Nicolae Ceaușescu Krzyżem Wielkim Orderu Zasługi PRL ze wstęgą. Odznaczenie nie zostało przyjęte.

 

10 lutego 1988 roku Sejm uchwala program II etapu reformy  gospodarczej.

 

24 lutego  Rada Państwa ratyfikowała konwencję wiedeńską o ruchu drogowym.

 

W marcu zniesiono kartki na czekoladę i wyroby czekoladowe.

 

1 marca w Jeleniej Górze odbyła się z udziałem Czechosłowacji, NRD i Polski konferencja dotycząca sytuacji ekologicznej w rejonie przygranicznym.

 

21 kwietnia  w krakowskim więzieniu Montelupich wykonano ostatni w Polsce wyrok śmierci na Stanisławie Czabańskim.

 

25 kwietnia strajkiem komunikacji miejskiej w Bydgoszczy i Inowrocławiu rozpoczęła się największa po 13 grudnia 1981 fala strajków. Trwałą do 10 maja obejmując kilkadziesiąt zakładów pracy i uczelni. Strajkom towarzyszyły liczne demonstracje. Łącznie wiosenny protest społeczny miał miejsce w 19 z 49 województw, z czego strajki w 9 województwach.

 

26 kwietnia – rozpoczęcie strajku okupacyjnego w Hucie im. Lenina w Krakowie. Został on brutalnie spacyfikowany w nocy z 4 na 5 maja.

 

1 maja  PAP poinformowała, że w pochodach majowych uczestniczyło 9 mln osób. W 14 miastach wojewódzkich odbyły się niezależne manifestacje (kontrpochody), w wyniku starć z milicją liczne zatrzymania.

 

2 maja Gdańsk – początek strajku w Stoczni Gdańskiej. Po dwóch dniach stocznię otoczyły oddziały ZOMO i odcięto łączność telefoniczną. Nazajutrz do stoczni z pełnomocnikiem Episkopatu do podjęcia mediacji przyjechali Tadeusz Mazowiecki i Andrzej Wielowieyski. Ich rozmowy z dyrekcją nie dały żadnych rezultatów. Protest stoczniowców poparli strajkiem okupacyjnym studenci Uniwersytetu Gdańskiego.

Odbyła się również premiera filmu Kingsajz.

 

15 maja  Sejm nadał rządowi specjalne uprawnienia.

 

19 maja  katastrofa kolejowa transportu wojskowego w Pile, zginęło 10 żołnierzy, a 28 zostało rannych.

 

24 maja  podczas prac rozbiórkowych kamienicy w Środzie Śląskiej została odkryta i częściowo rozgrabiona druga część tzw. skarbu średzkiego; na ten jeden z najcenniejszych skarbów odnalezionych na terenie Europy, składają się średniowieczne monety i klejnoty monarchów czeskich, a najcenniejsze znalezisko to złota korona zdobiona kamieniami szlachetnymi.

 

14 czerwca  minister spraw zagranicznych Marian Orzechowski wręczył przedstawicielom 25 państw-sygnatariuszy aktu KBWE memorandum rządu PRL w sprawie ograniczenia zbrojeń i budowy środków zaufania w Europie Środkowej (tzw. plan Jaruzelskiego).

 

11 lipca  na szczyt polityczny Układu Warszawskiego przybyli do Warszawy Michaił Gorbaczow, Nicolae Ceaușescu, Erich Honecker, Gustáv Husák i Todor Żiwkow.

 

7 sierpnia  Dorota Nowak-Idzi oraz polska drużyna złotymi medalistkami mistrzostw świata w pięcioboju nowoczesnym kobiet.

 

15 sierpnia strajki w Polsce 1988: od KWK „Manifest Lipcowy” w Jastrzębiu-Zdroju rozpoczyna się letnia fala strajków, znacznie silniejsza niż wiosenna – tym razem strajki objęły ponad 150 tys. osób w 15 województwach.

Premiera filmu Kogel-mogel.

 

17 sierpnia  po raz pierwszy Polska uzyskała połączenie internetowe ze światem, łączem 9600 bps do Kopenhagi.

 

22 sierpnia  Gdańsk: początek strajku w Stoczni Gdańskiej i Stoczni Północnej. Powołano MKS. W następnych dniach zastrajkowały także stocznie: Remontowa, „Wisła” i „Radunia”. Wojewodowie: katowicki, gdański i szczeciński zostają upoważnieni do wprowadzenia godziny milicyjnej. Zostanie ona wprowadzona na kilka dni w Jastrzębiu, Wodzisławiu, Żorach i Suszcu na Górnym Śląsku.

 

27–28 sierpnia  odbyło się nadzwyczajne plenum KC PZPR, padły na nim propozycje przywrócenia pluralizmu związkowego i dialogu z opozycją.

 

31 sierpnia  odbyło się spotkanie Czesław Kiszczak-Lech Wałęsa; zrodziła się idea „Okrągłego Stołu”.

 

16 września  rozpoczęły się rozmowy w Magdalence.

 

19 września rząd Zbigniewa Messnera podał się do dymisji.

 

27 września  Mieczysław Rakowski przystąpił do tworzenia nowego rządu.

 

14 października  Mieczysław Rakowski przedstawił sejmowi skład swojego rządu. Premier poinformował, że odbył liczne rozmowy z przedstawicielami środowisk niezależnych dla pozyskania ich do pracy w rządzie, lecz rozmówcy odnieśli się do tej propozycji z rezerwą.

 

2 listopada rozpoczęła się 3-dniowa wizyta premier Margaret Thatcher; spotkanie z Wojciechem Jaruzelskim; Józefem Glempem; M.F.Rakowskim i Lechem Wałęsą. Swoją wizytę w Polsce Margaret Thatcher tłumaczyła pragnieniem bezpośredniego poznania sytuacji „w tym fascynującym kraju”.

 

3 listopada  trwał konflikt NRD-Polska na tle rozgraniczenia wód Zatoki Pomorskiej.

 

30 listopada  miała miejsce debata telewizyjna Lech Wałęsa – Alfred Miodowicz.

 

1 grudnia  podpisano unieważnioną później umowę na produkcję przez FSO modelu samochodu Fiat Uno.

 

5 grudnia  Premier Mieczysław Rakowski zakończył wizytę w NRD, gdzie przeprowadził rozmowy z premierem Willi Stophem oraz został przyjęty przez sekretarza generalnego KC NSPJ Ericha Honeckera

 

7 grudnia  zwodowano okręt transportowo-minowy ORP Gniezno.

 

18 grudnia  powstał „Komitet Obywatelski przy Lechu Wałęsie”.

 

19 grudnia  premiera filmu Dziewczynka z Hotelu Excelsior.

 

23 grudnia  Sejm PRL uchwalił wniesioną przez rząd Mieczysława Rakowskiego liberalną ustawę o działalności gospodarczej, od nazwiska ministra przemysłu zwaną „ustawą Wilczka”.

 

24 grudnia  prymas Józef Glemp wystąpił z nowiną wigilijną w telewizji.

 

30 grudnia  w TVP2 wyemitowano premierowy odcinek serialu W labiryncie.

 


Serdecznie zapraszam do dyskusji.

  • Super 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Maybe

W liceum byłam zagrożona z fizyki :) Poza tym czas dla mnie mijał sielsko i anielsko. Pierwsze domówki, poznawanie dobrej, muzyki, wyjazdy na kajaki i rajdy. Za bardzo nie interesowała nas polityka. 

  • Wow 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
tośka

po trzech latach pracy na wsi jako nauczyciel matematyki przenioslam sie z tym do rodzinnego miasta. jednak juz po kolejnym roku zwatpilam w sens mojej misji i przekwalifikowalam sie na bibliotekarke szkolna, która jestem po dzis dzien :)

  • Super 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dionizy

Mieszkałem wtedy w Niemczech wówczas zachodnich Pracowałem tam w firmie Schob W tym samym czasie w Polsce kończyłem budowę domu w którym teraz mieszkam. To byl dobry okres mojego życia. Bardzo intensywny i produktywny Moje starsze dzieci chodziły już do szkoły. Wtedy wydawało mi się że na mnie nie ma mocnych. Teraz już wiem że bylem w błędzie. W tamtym roku uczestniczyłem też  w największym koncercie rockowym Magnum w Berlinie Zachodnim wtedy bo teraz chyba nasz w Kostrzynie jest większy To było bardzo dawno temu.

Ciekawy temat tylko czy jeśli pamięć jest już nie taka to damy radę?  

  • Lubię to! 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dżulia

Historia bliska, a mało znana/pamiętana...może inne lata będą bardziej pamiętliwe.

Tak czy siak fajny temat.

Zupełnie nie interesowało mnie co dzieje się w dalszym otoczeniu, byłam mamą czteroletniego synka. Pamiętam tylko, że strasznie się bałam jak wpłynie na nas promieniowanie z Czernobyla 1986. Ale fajnie było mieszkaliśmy w ładnej okolicy, zjeżdżaliśmy z górek na sankach, a mąż musiał się trochę wywrócić byśmy mogli się pośmiać.

  • Super 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
SiistraBożennna

Pierwsze lata mojej pracy. I oświadczyny obecnego męża. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wesoły
BrakLoginu

Co ja w tym czasie robiłem hmmm <ostatnie szare komórki walczą>... przypominam sobie, że drugi rok z rzędu dostałem świadectwo z czerwonym paskiem i dodam, że na tym passa "prawie geniusza" się zakończyła :D

Pamiętam, że dopadła mnie wtedy era filmów odtwarzanych z kaset video. Osiedlowe wypożyczalnie kwitły i nikt nawet nie wiedział co to jest "piractwo" lub wiedział, ale nie powiedział :D  No i gry na moim Coomodorku :D


Trenowałem w paru klubach różne sporty zespołowe i tenis stołowy.
Ze sportu zapamiętałem wspaniałe ME w piłce nożnej, na których naszych zabrakło, ale drużyna Holandii była niesamowita. Wspaniały i widowiskowy futbol prezentowali m.in.
Ruud Gullit, Marco van Basten i Frank Rijkaard.
No i jedne z lepszych Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w Seulu.


Poniższego pana nie mogło zabraknąć:

Grzegorz Ciechowski - Tak...Tak...To Ja (Sopot 1988)

 

  • Lubię to! 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Krzysiek1

Wreszcie nauczyłem się spać w kuszetce. Cztery doby jazdy w tym mi pomogły.

Umiejętność ta, no może niezbyt ją dopracowałem, przydała się mi wiele razy.

Nie nie zostałem pracownikiem PKP ani Warsu ;)

  • Lubię to! 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wyczerpany
Vertlain

Starałem się pisać równo szlaczki z literkami w zeszycie w linię i próbowałem zrozumieć na co mi właściwie te nowo doszłe "rodzeństwo", które zwykle albo się darło, albo śliniło, albo paskudziło pieluchy.

  • Ha Ha 2

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przygnębiony
WtomiGraj

Kobiety w osiedlowym samie SPOŁEM (bo jak inaczej), niechętnie obsługiwały dzieci. Były to wielkie damy. Na półce leżał jeden rodzaj chleba (chleb polski), macany przez papierek. Dorośli tak sprawdzali świeżość i... ja też chciałam. "I co tak macasz, nie widzisz, że świeże!", nakrzyczał na mnie opryskliwy babsztyl w czepku. Mleko i śmietana były w szklanych butelkach z pokrywkami z miękkiego aluminium w krateczkę. Nie znałam się na wadze sklepowej, choć uczyłam się matematyki i ekspedientka oszukała mnie na żółtym serze.

Na stołówce szkolnej nie chciałam jeść chleba z miodem i chleba z mortadelą.

- Ja nie lubię mortadeli...

- A co ty lubisz, szynkę? - odburknęła niemiła baba.

  • Lubię to! 3
  • Ha Ha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wesoły
BrakLoginu
18 godzin temu, Vertlain napisał:

próbowałem zrozumieć na co mi właściwie te nowo doszłe "rodzeństwo", które zwykle albo się darło, albo śliniło, albo paskudziło pieluchy.

Czyli gdzieś są inne Verty na tym świecie :D

58 minut temu, WtomiGraj napisał:

Kobiety w osiedlowym samie SPOŁEM (bo jak inaczej), niechętnie obsługiwały dzieci. Były to wielkie damy.

One w tamtych czasach czuły się najważniejsze niczym półboginie czy cuś. Wszędzie chyba tak było, ale u mnie na osiedlu akurat była jedna ekspedientka i strasznie miła. Ona akurat już chyba tak miała, dobry człowiek z niej był i nie wykorzystywała "pozycji".

21 godzin temu, Krzysiek napisał:

Cztery doby jazdy w tym mi pomogły.

No to niezłe trasy pokonywałeś :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacenty

Pewnego razu słońce tak się zmęczyło,
Że zasnęło głęboko na łonie zielonego jeziora.
Ona zlitowała się, przyszła do mnie.

Oto idzie dziewczyna o kruczoczarnych włosach.
Śniłem, a może to była jawa?....
I tak ziemia i niebo stały się
zielone i niebieskie.
Tak, żyje dziewczyna o czarnych włosach w mej pamięci.
Odtąd jej włosy sięgały głęboko w morze.
Śniłem, a może to była jawa?...

  • Super 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
aliada
Napisano (edytowany)
3 godziny temu, Jacekz napisał:

Oto idzie dziewczyna o kruczoczarnych włosach.

Dziś pewnie są już perłowe...

Edytowano przez aliada

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zuzia

Czasy szkoły średniej. Poznawałam nowe przedmioty takie jak ekonomia polityczna, ekonomika, prawoznawstwo...

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dionizy
Dnia 29.04.2020 o 19:32, WtomiGraj napisał:

Na stołówce szkolnej nie chciałam jeść chleba z miodem i chleba z mortadelą.

- Ja nie lubię mortadeli...

- A co ty lubisz, szynkę? - odburknęła niemiła baba.

Rozczuliłem się czytając to. Masz  talent do opowiadania. Czemu tego wcześniej nie zauważałem? Nie wiem.

8 godzin temu, Jacekz napisał:

Odtąd jej włosy sięgały głęboko w morze.
Śniłem, a może to była jawa?...

Zakochałeś się chłopie.... Nie było nic dalej? A ona była czy to tylko sen?

25 minut temu, Zuzia napisał:

Czasy szkoły średniej. Poznawałam nowe przedmioty takie jak ekonomia polityczna, ekonomika, prawoznawstwo...

 

No a dyskoteki w świetlicy? I ten chłopak z trzeciej B i spacery i westchnienia. Tylko tyle pamiętasz? Ekonomika i prawoznawstwo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zuzia
5 minut temu, Dionizy napisał:

No a dyskoteki w świetlicy? I ten chłopak z trzeciej B i spacery i westchnienia. Tylko tyle pamiętasz? Ekonomika i prawoznawstwo?

Nie wiem dlaczego, ale mało było chłopaków w tej szkole, u nas był tylko jeden.

Z tego co pamiętam uczyłam się jeździć autem i ten co mnie uczył był bardzo przystojny...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jacenty
3 godziny temu, Dionizy napisał:

Zakochałeś się chłopie.... Nie było nic dalej? A ona była czy to tylko sen?

Była.. łona!

Tylko,że byliśmy baaardzo młodzi  a dalej nic nie nastąpiło.Może to i dobrze bo miała siostrę bliźniaczkę lecz tylko raz się pomyliłem ? przez ten krótki okres czasu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość w kość

nie pamiętam, co robiłem wczoraj!

ale...
byłem wtedy dzieciakiem, więc na pewno od rana do wieczora goniłem za piłką,

i czas odmierzałem wtedy kolejnymi imprezami piłkarskimi,

dlatego przede wszystkim pamiętam...

Dnia 28.04.2020 o 13:54, BrakLoginu napisał:

ME w piłce nożnej, na których naszych zabrakło, ale drużyna Holandii była niesamowita. Wspaniały i widowiskowy futbol prezentowali m.in. Ruud Gullit, Marco van Basten i Frank Rijkaard.

potwierdzam wszystko, co wyżej napisane,

 

jeśli dobrze liczę to w tamtym roku wygrałem miejskie zawody na 60m,

mojej kategorii wiekowej nie było, więc startowałem z gigantami (byłem wątły?) o rok starszymi,

po wystrzale startera zamknąłem oczy, ruszyłem... i wszystkich zostawiłem w tyle?,

dopiero przed metą musiałem odeprzeć atak jednego z rywali...

ależ ja przebierałem tymi chudymi nogami!?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wesoły
BrakLoginu
1 godzinę temu, Gość w kość napisał:

byłem wtedy dzieciakiem, więc na pewno od rana do wieczora goniłem za piłką,

Ja też. To były czasy. Dla nas karą było "bo nie wyjdziesz z domu", a dla dzisiejszych dzieci "po pójdziesz na dwór za karę!".

Byłem takim chuderlakiem, ale na krótkich dystansach i w skoku w dal nie było na mnie mocnych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Basiunia
15 godzin temu, Zuzia napisał:

Czasy szkoły średniej. Poznawałam nowe przedmioty takie jak ekonomia polityczna, ekonomika, prawoznawstwo...

 

 

15 godzin temu, Zuzia napisał:

Nie wiem dlaczego, ale mało było chłopaków w tej szkole, u nas był tylko jeden.

Z tego co pamiętam uczyłam się jeździć autem i ten co mnie uczył był bardzo przystojny...

Ekonomik? Ja chodziłam w tym czasie do szkoły ekonomicznej i miałyśmy jednego rodzynka w klasie :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wesoły
BrakLoginu
34 minuty temu, Basiunia napisał:

Ekonomik? Ja chodziłam w tym czasie do szkoły ekonomicznej i miałyśmy jednego rodzynka w klasie :)

Szczęściara. W mojej szkole było więcej i o wiele za dużo facetów :( W sumie dobrze, bo przy tym testosteronie młodych chłopaków to dziewczyna jako rodzynek, by miała ciężko :P

Chociaż prawdę mówiąc to akurat trafiłem na klasę z klasą. Chłopacy potrafili się zachować w damskim towarzystwie :)

  • Lubię to! 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sany

Nie pamiętam, pewnie przeżywałam kolejną pierwszą miłość. ;)

  • Lubię to! 1
  • Ha Ha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wesoły
BrakLoginu
Dnia 2.05.2020 o 12:01, słoneczna napisał:

Nie pamiętam, pewnie przeżywałam kolejną pierwszą miłość. ;)

A czego Ty tak szukałaś, że w tych chłopcach przebierałaś? :P 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sany
4 godziny temu, BrakLoginu napisał:

A czego Ty tak szukałaś, że w tych chłopcach przebierałaś? :P 

A myślisz, że tak łatwo było wybrać jednego aktora, albo innego idola? ;) (wężykiem)

  • Ha Ha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Publikujesz jako gość. Jeśli masz konto, Zaloguj się teraz, aby publikować na swoim koncie.
Uwaga: Twój wpis będzie wymagał zatwierdzenia moderatora, zanim będzie widoczny.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.






Chat Nastroik

Chat Nastroik

Proszę wpisać nazwę wyświetlaną

×
×
  • Utwórz nowe...