Skocz do zawartości
  • Niebo
  • Borówka
  • Szary
  • Porzeczka
  • Arbuz
  • Truskawka
  • Pomarańcz
  • Banan
  • Jabłko
  • Szmaragd
  • Czekolada
  • Węgiel


Robocik

Hanysy i gorole, czyli kto tak naprawdę mieszka na śląskiej ziemi

Polecane posty

Robocik

Kim bym był jeśli ojciec by się urodził w Katowicach a matka w Sosnowcu? Hanysem czy może Gorolem? Mieszkam w Zabrzu, kibicuje Górnikowi :D
Topic przeznaczony dla osób mieszkających na Śląsku, ale nie tylko dla nich :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Wesoły
BrakLoginu

Według mnie jesteś Zhanysiałym Gorolem :)  

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wyczerpany
Cooliberek

Bl ja też jestem shanysiala gorolica :P

Tylko że ja się urodziłam na Śląsku a sercem jestem na Podlasiu :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wyczerpany
Cooliberek

Robociku 

Mam nadzieję że przeczytasz to 

Nie gniewaj się na mnie . 

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wyczerpany
Cooliberek

Poszedł górnik do spowiedzi. Coś tam poopowiadał i po chwili 
zastanowienia mówi:
- Prosza ksiyndza, jo mom jeszcze jedyn taki grzych, ino sie wstydza 
pedzieć...
- Godej, synu. Miłosierdzie boskie je niyłograniczone.
- Prosza ksiyndza, jo je ze Sosnowca...
- To niy grzych, synu. To gańba!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Robocik
W dniu 22.05.2018 o 03:17, Cooliberek napisał:

Robociku 

Mam nadzieję że przeczytasz to 

Nie gniewaj się na mnie . 

 


Nie w temacie, ale też odpiszę. Po ostatnich wydarzeniach brakuje mi słów!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
MXY

Ja też jestem zhanysiała gorolica odkąd województwa pozmieniali i z bielskiego zrobili nam śląskie, z bólem serca to przyjęłam, bo jak to tak można nagle ślązaczką zostać  ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Lala z nieba
W dniu 21.05.2018 o 14:09, Robocik napisał:

Kim bym był jeśli ojciec by się urodził w Katowicach a matka w Sosnowcu? Hanysem czy może Gorolem?

 

U lala

O tym, że Zagłębie Dąbrowskie, czyli takie przemysłowe miasta jak Sosnowiec czy Dąbrowa Górnicza, to nie jest Śląsk, naprawdę warto wiedzieć. Przez wieleset lat były to osobne państwa i różnice te nadal są wyraźne w mentalności mieszkańców. Zagłębiacy oraz Ślązacy są na tym punkcie tak wyczuleni, że myląc Zagłębie ze Śląskiem można za to "oberwać" w ciemnej uliczce. Dlaczego? Z czego wynika ta znana z książek i filmów wzajemna niechęć Zagłębiaków i Ślązaków? Wynika ze wzajemnych pretensji do siebie, z różnic kulturowych, które pomimo dziesiątków lat współistnienia nie zacierają się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szczęśliwy
Liberiusz ;-)

Tak jak Lwów kiedyś leżał w Polsce, a teraz leży na Ukrainie, tak też Sosnowiec kiedyś leżał w Małopolsce, a teraz leży na Śląsku. Fakt, że to nie pasuje mieszkańcom Sosnowca to inna para kaloszy.

 

Krainy historyczne to w tylko jednostki administracyjne, które utrzymywały się w swoich granicach najdłużej. Najczęściej były to województwa ukształtowane niedługo przed powstaniem Rzeczypospolitej Obojga Narodów aż do trzeciego rozbioru Polski. Np. historyczne Podlasie to nic innego jak województwo podlaskie z czasów RON i przed.

 

Granice historycznego Śląska są inne niż obecnego, ale granice historycznej Polski też są inne niż obecnej. Granice nie są dane raz na zawsze. Z drugiej strony granice które istniały najdłużej spowodowały ukształtowanie się więzi kulturowych i obyczajowych. Tak więc obecne województwo śląskie to po prostu Śląsk w nowych granicach, nieakceptowanych zarówno przez Ślązaków jak i Małopolan. Dla przykładu ja nie akceptuję obecnych granic Polski, ale co z tego? Rzeczywistości nie zmienię. Jak spojrzymy na mapę to innego Śląska i innej Polski nie ma. Możemy sobie wziąć jakieś historyczne mapy Śląska i Polski w innych granicach, ale to było, a nie jest.

 

Oczywiście istnieje możliwość formalnego powrotu do starych granic, ale nie my o tym decydujemy. Natomiast mówienie, że Sosnowiec nie leży teraz na Śląsku jest tym samym co powiedzenie, że Lwów nie leży teraz na Ukrainie.

 

A jeżeli ktoś powie, że Śląsk to nie to samo co województwo śląskie to jak samo jakby powiedział, że Polska to nie to samo co Rzeczpospolita Polska. Województwo śląskie to po prostu oficjalna nazwa Śląska, tak jak województwo mazowieckie to oficjalna nazwa Mazowsza, a województwo lubelskie to oficjalna nazwa Lubelszczyzny. Jest to po prostu Śląsk w nowych oficjalnych granicach. Inne nie istnieją, choć istniały w przeszłości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Publikujesz jako gość. Jeśli masz konto, Zaloguj się teraz, aby publikować na swoim koncie.
Uwaga: Twój wpis będzie wymagał zatwierdzenia moderatora, zanim będzie widoczny.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.






Chat Nastroik

Chat Nastroik

Proszę wpisać nazwę wyświetlaną

×
×
  • Utwórz nowe...