Skocz do zawartości


bieda

Tolerancja i nowoczesnosc to nie to samo

Polecane posty

bieda

Ciekawy artykul:
https://www.rp.pl/Plus-Minus/301319953-Uprzedzony-jak-liberal.html


ktory przypomnial mi jak juz dawno temu staralem sie wytlumaczyc jednej dziewczynie z Indii czym jest prawdziwa tolerancja.
To tak tez troche do przemyslenia, da wszystkich ktorzy sie obrzucaja inwektywami. Juz dawno zdalem sprawe, ze wiecej sie ucze od ludzi z ktorymi sie nie zgadzam, od tych, ktorzy sa podobni do mnie i w zwiazku z tym przestalem odbierac odmienne poglady innych tak emocjonalnie. Fakt, ze czytajac w internecie wypowiedzi czasem lapie sie za glowe, czasem ogarnia mnie pesymizn, ze wszystko idzie w zlym kierunku, czasem wydaje mi sie ze jestem jak Kasandra, ktora widzi upadek i (prawie)nikt jej nie wierzy, ale mimo wszystko lepiej jest probowac zrozumiec druga strone niz odrzucac wszystko co soba prezentuja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Nerwowy
Karolina Sabina Ryszard

Zgadzam się z Tobą, moim zdaniem każdy człowiek jest człowiekiem, niezależnie od tego skąd jest, jaki jest i jak patrzy na świat. Jednak w dzisiejszym świecie tolerancja jest często źle rozumiana - jak wiele jest przypadków ograniczania swobody kulturowej i religijnej innych pod pretekstem szerzenia idei równości wobec wszystkich. Przykładowo : w Belgii jest zakaz nawet wspominania o świętach Bożego Narodzenia, Wielkanocy, karnawale i o wszystkim, co może kojarzyć się z chrześcijaństwem, gdyż ,,może to urazić uczucia religijne pozostałych osób". A co z uczuciami chrześcijan? Jak można mówić o tolerancji zabraniając komuś swobodnego wyznawania swojej wiary i kultywowania tradycji? Co z prawami człowieka? Moim zdaniem tolerancja powinna działać w dwie strony. Co z tymi biednymi, belgijskimi chrześcijańskimi dziećmi, które muszą myśleć, że robią coś złego po prostu wierząc w Boga i obchodząc choćby Wielkanoc?

Każdy ma prawo do wyznawania swojej religi, a nie do ukrywania się. Przynajmniej kiedyś tak było. 

 

Według mnie ludzie próbują być tolerancyjni, lecz nie do końca wiedzą jak to robić. 

Tolerancja to nie eliminowanie elementów ściśle z wiązanych z niektórymi, to akceptowanie i dopuszczanie różnic wszystkich. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
odnaleziony

Nowoczesność coraz częściej wyklucza tolerancję z pozytywnym, ale czasem z negatywnym skutkiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maybe

W Polsce ludzie nie znają znaczenia słowa tolerancja, zresztą nie tylko w Polsce, ale u nas tak jakby było przyzwolenie na niszczenie wszystkiego co inne, obce, nieznane. 

Tolerancja w Polsce to modne słowo i ci którym nie po drodze z faszystami, nazywają się mianem tolerancyjnych a niestety w wielu przypadkach również nimi nie są, bo tolerują coś polowicznie np. homoseksualizm - tak, nie przeszkadza niektórym kto z kim śpi, ale po co oni tak manifestują, czy czemu oni się tak obnoszą na ulicy z tym swoim homoseksualizmem - na takiej zasadzie jesteśmy tolerancyjni tzn pseudotolerancyjni i to w większości ;)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wania
40 minut temu, Maybe napisał:

Tolerancja w Polsce to modne słowo i ci którym nie po drodze z faszystami

 

"Faszysta" to też ostatnio modne słowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maybe
23 minuty temu, Wania napisał:

 

"Faszysta" to też ostatnio modne słowo.

Może definicja ci wyjaśni dlaczego...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wania
4 minuty temu, Maybe napisał:

Może definicja ci wyjaśni dlaczego...

 

Niewiele mi to mówi.

 

Z drugiej zaś strony zachodnie media uwielbiają używać mocnych słów w swych nagłówkach, nawet jeżeli są one nieadekwatne. "Faszysta" to jedno z tych określeń. Tak jak kiedyś w Stanach osobę, z którą się nie zgadzało, nazywało się komunistą, niezależnie od tego, czy miała ta osoba cokolwiek wspólnego z komunizmem, czy nie.

Edytowano przez Wania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maybe
11 minut temu, Wania napisał:

 

Niewiele mi to mówi.

 

Z drugiej zaś strony zachodnie media uwielbiają używać mocnych słów w swych nagłówkach, nawet jeżeli są one nieadekwatne. "Faszysta" to jedno z tych określeń. Tak jak kiedyś w Stanach osobę, z którą się nie zgadzało, nazywało się komunistą, niezależnie od tego, czy miała ta osoba cokolwiek wspólnego z komunizmem, czy nie.

A ja nie uważam że się nadużywa słowa faszysta wobec narodowców.

 

 

Prędzej bym powiedziała, że nadużywa się u nas słowa lewak wobec wszystkich, którzy nie popierają PiSu i kleru.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wania
36 minut temu, Maybe napisał:

A ja nie uważam że się nadużywa słowa faszysta wobec narodowców.

 

Faszystami są określani nie tylko narodowcy. 

 

Ostatnimi czasy zachodnie media określają tym mianem każdego, kto bierze udział w Marszu Niepodległości. Oprócz faszystów okazuje się, że Polacy to też neonaziści, seksiści czy antysemici.

 

36 minut temu, Maybe napisał:

Prędzej bym powiedziała, że nadużywa się u nas słowa lewak wobec wszystkich, którzy nie popierają PiSu i kleru.

 

Prawda. U nas tak. :)

Edytowano przez Wania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maybe
2 minuty temu, Wania napisał:

 

Faszystami są określani nie tylko narodowcy.

 

Ostatnimi czasy zachodnie media określają tym mianem każdego, kto bierze udział w Marszu Niepodległości. Oprócz faszystów okazuje się, że Polacy to też neonaziści, seksiści czy antysemici.

 

 

Prawda. U nas tak. :)

Niestety ale udział w czymś co organizowane jest przez faszystów o czymś świadczy. To jak uczestnictwo we mszy, którą odprawia pedofil. 

Może po prostu to ludzie bez zasad, bez dumy.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wania
23 minuty temu, Maybe napisał:

Niestety ale udział w czymś co organizowane jest przez faszystów o czymś świadczy. To jak uczestnictwo we mszy, którą odprawia pedofil. 

Może po prostu to ludzie bez zasad, bez dumy.

 

Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że w swoim toku rozumowania używasz wielu uproszczeń. Dlatego dzielisz sobie ludzi pomiędzy skrajnościami, kompletnie ignorując fakt, że skrajności nie są standardem. 

 

Z jednej strony niby krytykujesz zjawisko nazywania ludzi lewakami, a z drugiej strony sama nazywasz faszystami zwolenników prawicy, sugerując jednocześnie że każdy człowiek, który zdecyduje się obchodzić Święto Niepodległości poprzez udział w marszu, jest faszystą. 

 

Wówczas nie ma szans na żadną merytoryczną dyskusję, bo jednej stronie nie zależy na dyskusji, a na stworzeniu okazji by kogoś obrzucić błotem.

Edytowano przez Wania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przygnębiony
Mptiness
6 minut temu, Maybe napisał:

Niestety ale udział w czymś co organizowane jest przez faszystów o czymś świadczy. To jak uczestnictwo we mszy, którą odprawia pedofil. 

Może po prostu to ludzie bez zasad, bez dumy.

To porównanie jest niezbyt trafne. Żaden ks. nie ma wypisane na czole, że jest pedofilem, więc nie można winić uczestniczących we mszy. Gdy sprawa wyjdzie na jaw, to taki duchowny jest odsunięty od obowiązków.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maybe
1 godzinę temu, Mptiness napisał:

To porównanie jest niezbyt trafne. Żaden ks. nie ma wypisane na czole, że jest pedofilem, więc nie można winić uczestniczących we mszy. Gdy sprawa wyjdzie na jaw, to taki duchowny jest odsunięty od obowiązków.

Ale są też tacy księża o pedofilii których każdy wie, a mają nawet wyroki i odprawiają msze

1 godzinę temu, Wania napisał:

 

Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że w swoim toku rozumowania używasz wielu uproszczeń. Dlatego dzielisz sobie ludzi pomiędzy skrajnościami, kompletnie ignorując fakt, że skrajności nie są standardem. 

 

Z jednej strony niby krytykujesz zjawisko nazywania ludzi lewakami, a z drugiej strony sama nazywasz faszystami zwolenników prawicy, sugerując jednocześnie że każdy człowiek, który zdecyduje się obchodzić Święto Niepodległości poprzez udział w marszu, jest faszystą. 

 

Wówczas nie ma szans na żadną merytoryczną dyskusję, bo jednej stronie nie zależy na dyskusji, a na stworzeniu okazji by kogoś obrzucić błotem.

No niestety, ale idąc w tłumie, który krzyczy faszystowskie hasła to jest to jednoznaczne, że się je popiera lub przymyka się na nie oko. Gdyby w latach ludzie nie przymykali oczu może nie byłoby holocaustu. Może warto uczyć się na błędach, a nie je powielać.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przygnębiony
Mptiness
Przed chwilą, Maybe napisał:

Ale są też tacy księża o pedofilii których każdy wie, a mają nawet wyroki i odprawiają msze

Napisać wszystko można, ale w to nie uwierzę. Mając wyrok to niemożliwe, by dalej mógł posługiwać. Podobnie jest też w innych zawodach, że do wyjaśnienia sprawy zostaje zawieszony w obowiązkach, a tym bardziej po wyroku skazującym. 

Na tej stronie można sobie sprawdzić tych zwyroli, po nazwisku, albo miejscowości. 

https://rps.ms.gov.pl/pl-PL/Public#/

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wania
34 minuty temu, Maybe napisał:

No niestety, ale idąc w tłumie, który krzyczy faszystowskie hasła to jest to jednoznaczne, że się je popiera lub przymyka się na nie oko.

 

Nie jest jednoznaczne.

 

Jeśli weźmiesz udział w pochodzie, który jest skupiony na tym, by narodowców nazywać faszystami, i w końcu pewna grupka w tym pochodzie wyciąga sierpy i młoty, to czy jesteś komunistką? Oni nimi są, ty? Niekoniecznie. 

 

Dalej w to brniesz, zamiast zastanowić się, jaka jest różnica pomiędzy nacjonalizmem a faszyzmem. Twój tok rozumowania może ostatecznie doprowadzić do irracjonalnego stwierdzenia, że podczas II wojny światowej faszyści walczyli z faszystami. Wynika to z tego, co napisałem w pierwszej części poprzedniego posta, a co zignorowałaś - że widzisz tylko skrajności. Podchodzisz do tego jednak wybiórczo, bo z tym, że konkretne grupy nazywają wszystkich oponentów "lewakami" to już masz problem. Sama jednak nie masz problemu nacjonalistów nazywać faszystami.

 

Faszyzm to konkretny rodzaj nacjonalizmu. Ale nie każdy nacjonalizm jest faszyzmem. Weź na przykład syjonizm, będący żydowskim nacjonalizmem. Czyżby syjoniści byli faszystami? Zaraz, zaraz, a czy przypadkiem nazizm to też nie była skrajna ideologia czerpiąca sporo z faszyzmu? A zatem jest faszyzmem? O rety, Żydzi nazistami? 

 

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że te absurdalne wnioski powyżej pewnie też olejesz przy następnej odpowiedzi i powołasz się na jakieś ewenementy ze społeczeństwa. Postawię więc tezę w sposób tak klarowny, jak tylko się da:

 

Faszyzm to nacjonalizm, ale nacjonalizm nie musi być faszyzmem. Oenerowcy są faszystami, z tym się mogę zgodzić. Ale twierdzenie, że narodowcy nimi są jest tak prawdziwe, jak twierdzenie, że przeciwnicy PiSu to banda lewaków.

 

Polecam: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Godwina

 

Co prawda prawo Godwina odnosi się do nazizmu i Hitlera, ale schemat jest dokładnie ten sam.

 

34 minuty temu, Maybe napisał:

Gdyby w latach ludzie nie przymykali oczu może nie byłoby holocaustu

 

Gdybanie. Co ma Holokaust do tego?

 

34 minuty temu, Maybe napisał:

Może warto uczyć się na błędach, a nie je powielać.

 

O jakich błędach mowa?

 

 

 

 

 

Edytowano przez Wania

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maybe
27 minut temu, Mptiness napisał:

Napisać wszystko można, ale w to nie uwierzę. Mając wyrok to niemożliwe, by dalej mógł posługiwać. Podobnie jest też w innych zawodach, że do wyjaśnienia sprawy zostaje zawieszony w obowiązkach, a tym bardziej po wyroku skazującym. 

Na tej stronie można sobie sprawdzić tych zwyroli, po nazwisku, albo miejscowości. 

https://rps.ms.gov.pl/pl-PL/Public#/

Moze wyszukaj sobie w google którzy księża z wyrokiem prowadzą mszę, bo mi się nie chce. Przykłady tez zostaly podane w Nie mów nikomu. Co więcej został taki ksiądz nagrany.

5 minut temu, Wania napisał:

 

Nie jest jednoznaczne.

 

Jeśli weźmiesz udział w pochodzie, który jest skupiony na tym, by narodowców nazywać faszystami, i w końcu pewna grupka w tym pochodzie wyciąga sierpy i młoty, to czy jesteś komunistką? Oni nimi są, ty? Niekoniecznie. 

 

Dalej w to brniesz, zamiast zastanowić się, jaka jest różnica pomiędzy nacjonalizmem a faszyzmem. Twój tok rozumowania może ostatecznie doprowadzić do irracjonalnego stwierdzenia, że podczas II wojny światowej faszyści walczyli z faszystami. Wynika to z tego, co napisałem w pierwszej części poprzedniego posta, a co zignorowałaś - że widzisz tylko skrajności. Podchodzisz do tego jednak wybiórczo, bo z tym, że konkretne grupy nazywają wszystkich oponentów "lewakami" to już masz problem. Sama jednak nie masz problemu nacjonalistów nazywać faszystami.

 

Faszyzm to konkretny rodzaj nacjonalizmu. Ale nie każdy nacjonalizm jest faszyzmem. Weź na przykład syjonizm, będący żydowskim nacjonalizmem. Czyżby syjoniści byli faszystami? Zaraz, zaraz, a czy przypadkiem nazizm to też nie była skrajna ideologia czerpiąca sporo z faszyzmu? A zatem jest faszyzmem? O rety, Żydzi nazistami? 

 

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że te absurdalne wnioski powyżej pewnie też olejesz przy następnej odpowiedzi i powołasz się na jakieś ewenementy ze społeczeństwa. Postawię więc tezę w sposób tak klarowny, jak tylko się da:

 

Faszyzm to nacjonalizm, ale nacjonalizm nie musi być faszyzmem. Oenerowcy są faszystami, z tym się mogę zgodzić. Ale twierdzenie, że narodowcy nimi są jest tak prawdziwe, jak twierdzenie, że przeciwnicy PiSu to banda lewaków.

 

Polecam: https://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_Godwina

 

Co prawda prawo Godwina odnosi się do nazizmu i Hitlera, ale schemat jest dokładnie ten sam.

 

 

Gdybanie. Co ma Holokaust do tego?

 

 

O jakich błędach mowa?

 

 

 

 

 

Myślę że z mojego postu jasno wynika o jakich błędach mowa a jak ktoś nie chce ich widzieć to nie zobaczy. A mi jest też obojętne żeby kopać się z koniem.

Wg mnie ONRowcy są faszystami bo ich zachowania na manifach i hasłach które wykrzykują spełniają wszystkie warunki definicji faszyzmu. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przygnębiony
Mptiness
1 minutę temu, Maybe napisał:

Moze wyszukaj sobie w google którzy księża z wyrokiem prowadzą mszę, bo mi się nie chce.

W google? Hehe, dobre. Ja mogę na dowolnym forum nawymyślać i napisać co mi się chce, a google mnie skieruje na te stronki. I to ma być wiarygodne? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wania
3 minuty temu, Maybe napisał:

Wg mnie ONRowcy są faszystami bo ich zachowania na manifach i hasłach które wykrzykują spełniają wszystkie warunki definicji faszyzmu. 

 

Raz mówisz o narodowcach, potem o wszystkich ludziach, którzy ciesząc się z faktu, że Polska jest niepodległa, biorą udział w Marszu Niepodległości, teraz się przerzucasz na oenerowców.

 

Biorąc pod uwagę, z jak wielką swobodą traktujesz to wszystko jak synonimy skłania mnie do myślenia, że nie znasz żadnych definicji, w tym definicji faszyzmu.

 

Tak, jak się spodziewałem - większość z tego, co mówię, jest zbyt trudne do odparcia, więc wygodnie olewasz. Pozwolę sobie zatem w przyszłości kopiować to zachowanie. 

1 minutę temu, Mptiness napisał:

I to ma być wiarygodne? 

 

A nie? Przecież jest w internetach! :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przygnębiony
Mptiness
2 minuty temu, Wania napisał:

A nie? Przecież jest w internetach! :)

Może z czasem wypowiedzi z Nastroika staną się wiarygodnymi informacjami i będą nas cytowac tu i ówdzie. :D

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wania
Przed chwilą, Mptiness napisał:

Może z czasem wypowiedzi z Nastroika staną się wiarygodnymi informacjami i będą nas cytowac tu i ówdzie. :D

 

Wedle ostatnich doniesień polskich naukowców pracujących w Instytucie Nastroika, kilkudniowy zarost jest okej, a jedną z wad protestanckich zborów jest zaniżona ilość zbawionych.

  • Ha Ha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przygnębiony
Mptiness
Przed chwilą, Wania napisał:

 

Wedle ostatnich doniesień polskich naukowców pracujących w Instytucie Nastroika, kilkudniowy zarost jest okej, a jedną z wad protestanckich zborów jest zaniżona ilość zbawionych.

WP cytuje czasami w swoich artykułach wypowiedzi userów z pewnego forum, ale dotyczy to spraw mało istotnych. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wania
1 minutę temu, Mptiness napisał:

WP cytuje czasami w swoich artykułach wypowiedzi userów z pewnego forum, ale dotyczy to spraw mało istotnych. 

 

Nie czytam WP, więc ciężko mi się na ten temat wypowiedzieć, ale skoro tak robią, to pytanie, co chcą osiągnąć. To coś w stylu "korzystamy z tych argumentów, które potwierdzają nasze stanowisko"? Czy coś raczej dla jaj, albo zwyczajne pokazanie, co niektórzy ludzie sądzą na dany temat?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przygnębiony
Mptiness
10 minut temu, Wania napisał:

zwyczajne pokazanie, co niektórzy ludzie sądzą na dany temat?

Dokładnie to. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wania

To jeszcze pół biedy. Wszak opinia jest opinią. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Maybe
1 godzinę temu, Mptiness napisał:

W google? Hehe, dobre. Ja mogę na dowolnym forum nawymyślać i napisać co mi się chce, a google mnie skieruje na te stronki. I to ma być wiarygodne? 

Ale ja cię nie namawiam do zmiany zdania tylko korzystania z informacji z różnych źródeł i myślenia, i poszerzania wiedzy. Naprawdę wisi mi to, czy wierzysz w to co mowisz, czy w co innego. 

1 godzinę temu, Wania napisał:

 

Raz mówisz o narodowcach, potem o wszystkich ludziach, którzy ciesząc się z faktu, że Polska jest niepodległa, biorą udział w Marszu Niepodległości, teraz się przerzucasz na oenerowców.

 

Biorąc pod uwagę, z jak wielką swobodą traktujesz to wszystko jak synonimy skłania mnie do myślenia, że nie znasz żadnych definicji, w tym definicji faszyzmu.

 

Tak, jak się spodziewałem - większość z tego, co mówię, jest zbyt trudne do odparcia, więc wygodnie olewasz. Pozwolę sobie zatem w przyszłości kopiować to zachowanie. 

 

A nie? Przecież jest w internetach! :)

Definicja faszyzmu jest jedną, zapoznaj się z nią. Taka propozycja.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Publikujesz jako gość. Jeśli masz konto, Zaloguj się teraz, aby publikować na swoim koncie.
Uwaga: Twój wpis będzie wymagał zatwierdzenia moderatora, zanim będzie widoczny.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.






Chat Nastroik

Chat Nastroik

Proszę wpisać nazwę wyświetlaną

×
×
  • Utwórz nowe...