Skocz do zawartości


Zaloguj się, aby obserwować  
BrakLoginu

Windows XP definitywnie uśmiercony

Polecane posty

Wesoły
BrakLoginu

Microsoft kończy wsparcie jak dla mnie bardzo sentymentalnego i kultowego Windows XP. W wersji klienckiej został uśmiercony w kwietniu 2014 roku, ale cały czas zapewniali wsparcie dla Windows Embedded 2009 POSReady. Również i to oprogramowanie pogrzebano, zatem możemy mówić o definitywnej śmierci uwielbianego przez niektórych, aż do dziś systemu. W tym tygodniu wsparcie zakończono wydając ostatnie aktualizacje. 

 

5caf2569a78635.30934477_625.jpg

 

Obecnie Microsoft przymierza się do zakończenia wsparcia dla Windows 7, który zostanie pogrzebany w styczniu 2020 roku. Jednak sugeruje się, że nie będzie to prosta sprawa, bo obecnie pod kontrolą oprogramowania pracuje jeszcze kilkaset milionów komputerów na całym świecie i jego udział ciągle jest jeszcze bardzo duży.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Przygnębiony
RAW

Tylko jak sama nazwa mówi Embedded - czyli głównie stosowany z bankomatach, systemach hotelowych i podobnych, nie dostępny legalnie dla przeciętnego zjadacza chleba. Więc oficjalnie legalnie XP odszedł właśnie w Kwietniu 2014 roku.

Sentyment do systemu owszem mam, ale nie powiedziałbym że był to najlepszy system jaki powstał - bez SP1 można było sobie nim tyłek podetrzeć :D od SP2 już był użyteczny, SP3 załatwił wszystkie bolączki - ale co z tego jak wtedy zostało może pół roku do premiery Windowsa 7 który już nie był aż tak niedopracowany? Wiadomo że jak ktoś miał kompa z epoki kamienia to siedział na XP, ale ci z lepszym sprzętem używali Vistę i potem 7, bo mimo tego co ludzie gadali to Vista była użyteczna nawet bardziej od XP, bo mniej się sypała po łatkach np. po SP1, a po SP2 to już był Windows 7 tylko bez DirectX10 i paru tam innych bajerów - Mimo hejtu na Vistę była użyteczna, ale na dobrym sprzęcie, nie laptopie z Core Duo 1.6GHz i 1GB Ramu na które był upychany hurtowo. Chociaż Vista był dla mnie najlepiej wyglądającym Windowsem :D Ale wracając do XP, sentyment jest - pierwszy system na nowym jądrze dostępny dla wszystkich legalnie, bo wcześniej był lubiany przezemnie NT 4.0, 2000 - ale to były jednak systemu nie dla zwykłego Kowalskiego - bo dla Kowalskiego był 95 i 98/98SE i ostatni na starym kernelu czyli Milenium. Ale znowu odchodzę od tematu - więc jak się dużo grało na XP, używało neta to czasem można było sobie wyrwać włosy z głowy.. Tyle ile nerwów przy XPeku straciłem to szkoda gadać - a to BlueScreen nie spowodowany zepsutymi podzespołami, a tylko taki "foszek" systemowy, a to wywali grę od tak - po prostu to czasem była katorga.. Nie wiem jak ludzie mogą ciągle tego systemu używać i jeszcze mówić że jest najlepszy na świecie..  Jeśli ktoś jeszcze używa tego systemu w tych czasach i usprawiedliwia się tym że ma słaby sprzęt to warto zainteresować się lekkimi dystrybucjami Linuxa jak np. Lubuntu, Xubuntu, Linux Mint Xfce albo PuppyLinux. Bo i tak te Linuxy zrobią więcej niż ten XPek w dzisiejszych czasach.. a pakiet Office? Można używać LibreOffice, a jak komuś nie odpowiada to zawsze PlayOnLinux i można użyć np. Office 2007 albo 2003.

Trochę się rozpisałem - ale nie wiem czemu media nagłaśniają ponownie śmierć tego przestarzałego systemu, gdzie już raz umarł dla użytkowników domowych. A wersja opisana w temacie jest głównie do tego co napisałem na początku - czyli bankomaty, bankowość, systemy hotelowe i podobne.

  • Super 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wesoły
BrakLoginu
14 minut temu, Rawik napisał:

BlueScreen nie spowodowany zepsutymi podzespołami, a tylko taki "foszek" systemowy

Mi akurat czasem brakuje tego zawieszania się systemu i wszelkich alertów. Nie powiem, wkurzało to wtedy na maksa, ale to przecież stary dobry poczciwy XP :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przygnębiony
RAW
5 minut temu, BrakLoginu napisał:

Mi akurat czasem brakuje tego zawieszania się systemu i wszelkich alertów. Nie powiem, wkurzało to wtedy na maksa, ale to przecież stary dobry poczciwy XP :) 

Ja jednak nie, bo używanie tego systemu to masochizm, choć lubię ból to jednak nie psychiczny xD 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Wesoły
BrakLoginu
1 minutę temu, Rawik napisał:

Ja jednak nie, bo używanie tego systemu to masochizm, choć lubię ból to jednak nie psychiczny xD

Miłośnik BDSM, ale nie systemowego :P 

 

Wracając do tematu, prawda jest to co piszesz, że nie wiadomo jaki sprzęt, by człowiek miał, to i tak nawalał XP. Może zbyt często, bo dziś pracując w necie z takim systemem, to na przysłowiowy chleb na pewno bym nie zarobił :) 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Przygnębiony
RAW
2 minuty temu, BrakLoginu napisał:

Miłośnik BDSM, ale nie systemowego :P 

Noo :P

2 minuty temu, BrakLoginu napisał:

Wracając do tematu, prawda jest to co piszesz, że nie wiadomo jaki sprzęt, by człowiek miał, to i tak nawalał XP. Może zbyt często, bo dziś pracując w necie z takim systemem, to na przysłowiowy chleb na pewno bym nie zarobił :) 

W sumie praca w necie nic do tego nie ma, ale na pewno stabilność systemu nie jest zadowalająca :P 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Publikujesz jako gość. Jeśli masz konto, Zaloguj się teraz, aby publikować na swoim koncie.
Uwaga: Twój wpis będzie wymagał zatwierdzenia moderatora, zanim będzie widoczny.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

Zaloguj się, aby obserwować  





Chat Nastroik

Chat Nastroik

Proszę wpisać nazwę wyświetlaną

×
×
  • Utwórz nowe...