Skocz do zawartości
  • Niebo
  • Borówka
  • Szary
  • Porzeczka
  • Arbuz
  • Truskawka
  • Pomarańcz
  • Banan
  • Jabłko
  • Szmaragd
  • Czekolada
  • Węgiel


Zaloguj się, aby obserwować  
egzegeta

Osoby będące w zagubieniu, są często uwikłane w tę piękną baśń

Polecane posty

egzegeta

https://oz.fandom.com/pl/wiki/Kategoria:Postacie_z_książki_„Czarnoksiężnik_z_Krainy_Oz"

 Baśń ta znana jest od dawna na zachodzie i doczekała się wielu ekranizacji.  Problemy tam poruszane są bardziej filozoficzne niż baśniowe, 

 Ukazuję ona wiele współczesnych problemów, jakie przeżywają w swym życiu młodzi ludzie, pokazuję piękną stronę przyjaźni obcych nawet ludzi, 

których połączył podobny los.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Itaka

Ja kiedyś oglądałem ten film: Księcia z krainy Oz, współczesną adaptację w tv.  Historia dość długa ciągnęła się jak odyseja (2 części po 1.5 godz.)

Rzeczywiście, aluzji do współczesnych losów ludzkich było co niemiara , nie wszystko pojąłem. Po tym filmie mam cały szereg filozoficznych mądrości, co (w relacjach z nieznajomymi) należy koniecznie czynić, a czego nie można.

Np. nie powinno się chodzić na skróty nawet w terenie otwartym (nie ogrodzonym)  gdy podejrzewamy, że jest on własnością prywatną. Można nie dojść do celu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Layne

Ogladałem ''Czarnoksiężnika..."dawno temu i to chyba nie raz, ale sensu do końca nie kojarzę.  Tylko postacie . Trzeba będzie powrócić do tego tytułu kiedyś...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Iliria

Są też inne baśnie, które często się realizują w życiu, np. historia kopciuszka, oczywiście ze szczęśliwym zakończeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
egzegeta

Nie wiadomo czy studiować filozofie czy może starodawne baśnie otworzą nas prędzej na otaczający świat. 

Na przykład współczesna ekranizacja baśni "Towarzystwo wilków", ostrzega nas:" Nie ufaj mężczyznom ze zrośniętymi brwiami". Oczywiście nie jest to jedyna mądrość tego dzieła.

 

Albo oryginalna i dość okrutna wersja baśni o Czerwonym Kapturku wyszła spod ręki irlandzkiego reżysera Neila Jordana. Kapturek jest w niej dorastającą dziewczyną, na którą w lesie czyhają głównie mężczyźni. Tacy, którzy mają nie do końca dobre zamiary.

W roli dziewczyny w czerwonej pelerynie wystąpiła Sarah Patterson, po której słuch w świecie filmowym zaginął. A szkoda. Bo jako np. Czerwony Kapturek jest przekonująca i urocza.

Film jest piękny wizualnie i dość mądry. Pojawia się w nim nawet Diabeł, którego na początku miał zagrać...Andy Warhol. Zamiast niego na ekranie w tej roli możemy zobaczyć Terence'a Stampa.

 

Wszystkie te filmy są rzeczywiście skarbnicą życiowej mądrości , jakiej u wielu współczesnych osób niestety brakuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
egzegeta

Przyjaciele z baśni Czarnoksiężnika z Krainy z Oz ,  jak widać na poniższym vide przeżywają dość dramatyczne chwilę i niezwykłe przygody. 

 

 Ale nawet w największej desperacji nie tracą nadziei i ani rezonu.

Może dlatego , że są z księżniczką a to wszystko zmienia.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Publikujesz jako gość. Jeśli masz konto, Zaloguj się teraz, aby publikować na swoim koncie.
Uwaga: Twój wpis będzie wymagał zatwierdzenia moderatora, zanim będzie widoczny.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

Zaloguj się, aby obserwować  





Chat Nastroik

Chat Nastroik

Proszę wpisać nazwę wyświetlaną

×
×
  • Utwórz nowe...