Skocz do zawartości


Jadzia

Bezpieczeństwo w górach

Polecane posty

Jadzia

Hej!
Chciałam zacząć wątek o bezpieczeństwie w górach.
Dodatkowo, cenne wskazówki :)

Podzielcie się ze swoimi radami, historiami "ku przestrosze" itd.
Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Layne

Dobry temat. Przydatny.

Rada pierwsza:

Nie wychodzić w góry w klapkach.

  • Ha Ha 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Głodny

Kartka, długopis, piszesz czego Ci trzeba. Mapa i linijka zamiast inteligentnej aplikacji, która ma być mądrzejsza.

Wiem, staroświecki jestem może troszkę :)  Ale zawsze tak robię i na tyle razy ile łaziłem i łażę sam po niskim na naszej i słowackiej stronie czy po roztoczu, to jeszcze nigdy w ciemnej dolinie żadnego zła się nie musiałem lękać :P

  • Lubię to! 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Sany

Dobre buty to podstawa. Pamiętam, kiedy zaczynałam swoją przygodę z górami, i na pierwszą wycieczkę założyłam, wydawało mi się, wygodne traperki. Przy schodzeniu myślałam, że palce u nóg mi odpadną. Następnym razem już wiedziałam, że mam założyć buty nr większe. :)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dionizy
1 godzinę temu, słoneczna napisał:

Dobre buty to podstawa. Pamiętam, kiedy zaczynałam swoją przygodę z górami, i na pierwszą wycieczkę założyłam, wydawało mi się, wygodne traperki. Przy schodzeniu myślałam, że palce u nóg mi odpadną. Następnym razem już wiedziałam, że mam założyć buty nr większe. :)

Jeśli to Ci się sprawdza to czemu nie. Ja w zależności od pory roku i pogody używam różnych butów Jedno co jest niezmienne to gruba bardzo elastyczne podeszwa z dobrym bieżnikiem. Góra buta też z miękko wyprawionej naturalnej skóry. Tak buty są bardzo ważne ale nie można zapomnieć o innych elementach stroju, naładowanym telefonie, butelce wody w plecaku i jakiś kanapkach lub owocach. Czasem przydaje się też nóż i zapalniczka. Latarka, jakaś peleryna nieprzepuszczająca wody. No i jeśli są wytyczone szlaki to z nich sie nie schodzi Należy też przed wymarszem poinformować kogoś o celu wyprawy, przypuszczalnej godzinie powrotu i trasie którą zamierzamy pokonać. No i jeszcze trzeba zapakować rozsądek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Głodny

No i...jakieś dobre towarzystwo by się przydało. Ktoś kto nie narzeka że plecak za ciężki, że pada, że za bardzo zawsze coś. Jak trzeba pomóc to ma pomóc. Jak nie to lecim dalej i łapka za łapką. No ale fakt, buty dobre są diablo ważne. Z gore texem jeśli się da.

  • Lubię to! 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Helena

To wszystko prawda -kocham góry (oczywiście te trochę niższe)i sporo się po nich nachodziłam ,albo prywatnie ,albo z racji wykonywanego zawodu ,ale zawsze z wielką wręcz przyjemnościa ,a co ciekawe? to za każdym razem odkrywałam coś nowego.Obecnie cóż (latka )tez chodzę ,ale niestety b. rzadko.Znalazłam fajny filmik -ot taki dla przypomnienia -polecam tym którzy jeszcze nie byli.

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Daria
W dniu 5.02.2019 o 14:12, Helena napisał:

albo z racji wykonywanego zawodu

Czym się zajmujesz o ile to nie jest tajemnicą?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Arkina

Najlepiej zabrać w góry zdrowy rozsądek... 

Po pierwsze, pogodę zbadać a i tak mieć na uwadze że w górach zmienia się szybko. Jeżeli widzisz że na niebie coś się dzieje a masz 45 minut do szczytu, zawróć i nie ryzykuj. Góry poczekają na Ciebie.. 

Dobre ubranie i buty, coś do jedzenia i picia. Jeżeli planujesz dłuższy wypad weź pod uwagę czy zdążysz wrócić przed zachodem słońca. Mapa to podstawa i pilnowanie szlaku. Zima to bywa utrudnione zwłaszcza na mało uczęszczanych trasach więc lepiej nie wybieraj się w takie miejsca bez doświadczenia. Zima nie masz za bardzo jak odpocząć, kamienie obsypane śniegiem a i wychladzasz się szybko bez ruchu. Zima też nie wybieraj się bez raczków lub raków, przy schodzeniu nie  trudno o ześlizgnięcie. Mierz siły na zamiary i jeżeli nie masz kondycji aby zrobić 15-20 km w ciągu dnia przemysl to jeszcze raz zanim wyjdziesz. 

Edytowano przez Arkina
  • Lubię to! 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość w kość
Dnia 13.04.2021 o 20:57, Arkina napisał:

Najlepiej zabrać w góry zdrowy rozsądek... 

dobra,

może następnym razem Cię zabiorę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do rozmowy

Publikujesz jako gość. Jeśli masz konto, Zaloguj się teraz, aby publikować na swoim koncie.
Uwaga: Twój wpis będzie wymagał zatwierdzenia moderatora, zanim będzie widoczny.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.






Chat Nastroik

Chat Nastroik

Proszę wpisać nazwę wyświetlaną

×
×
  • Utwórz nowe...