Skocz do zawartości


Zaloguj się, aby obserwować  
Monia

Niepokój o rozwój 9 miesięcznego dziecka

Polecane posty

Monia

Witam wszystkich. Jestem bardzo zaniepokojona rozwojem mojego 9 miesięcznego synka. Widzę, że jego rozwój społeczny odbiega od rówieśników, nie zachowuje się jak typowe niemowlę. Proszę o Wasze opinie i porady. Może odpiszą inne mamy dzieci w podobnym wieku.

 

Moje obawy:
- Przelotny kontakt wzrokowy. Utrzymuje go zazwyczaj tylko kilka sekund, po czym "skacze" na inny obiekt, bardzo krótko skupia uwagę. Nie patrzy na mnie jak chce, żebym mu coś dała, tylko patrzy na tę rzecz i marudzi, żeby mu ją dać. Z bliska patrzy raczej na usta, czasem w oczy.
- Bardzo słaba reakcja na imię, to moja największa obawa w tym momencie. Zazwyczaj mogę go wołać 100 razy, a on i tak się nie odwróci. Ale bywa tak, że odwraca się jak mimochodem wypowiem jego imię w rozmowie z kimś, więc tak jakby wiedział, że to jego imię.
- Nie rozumie mowy, nie wskaże wzrokiem mamy, czy taty...
- Nie boi się obcych, nie ma raczej lęku separacyjnego (zdarza się czasem, że płacze jak wychodzę z pokoju, ale zazwyczaj mu to nie przeszkadza)
- Nie bije brawo i nie wskazuje paluszkiem, ale dotyka wszystko paluszkiem wskazującym, więc mam nadzieję, że coś z tego wyewoluuje.
- Gaworzy dosyć mało, chociaż codziennie słychać jakieś bababa czy dadada, a ostatnio to dzidzidzi lub dziedziedzie. Najczęściej jednak wypowiada "aaa" w różnych intonacjach.
- Nie gaworzy do mnie, nie prowadzi ze mną dialogów.
- Jest bardzo poważnym dzieckiem. Uśmiecha się w odpowiedzi na nasze uśmiechy, śmieje się czasem jak się bawimy, ale zazwyczaj ma jeden poważny wyraz twarzy, i ciągle ktoś komentuje, że taki on poważy (wrrrr nienawidzę takich komentarzy).
- Wydaje mi się, że nie ma wspólnego pola uwagi, chociaż czasem pokazuje nam to co ma w rączce, nie wiem czy to się liczy.
- Nie usiedzi na tyłku nawet przez 30 sekund! Ciągle raczkuje, przy wszystkim staje, nie ma opcji żeby go czymś zająć, mam problem żeby coś mu pokazać, poczytać mu, nie potrafi się skupić. Dużo marudzi.
- Często w ogóle nie reaguje jak ktoś go zaczepia...
- Ostatnio zaczął zakrywać uszy rączkami, bardzo mnie to niepokoi. Nie ma żadnej infekcji.
- Nie naśladuje dźwięków i gestów.

Pozytywy:
- Lubi czułości, lubi być przytulany i całowany.
- Dobrze śpi i je. Sam sobie trzyma butle i ładnie je wszystko co mu daję w rączkę.
- Uwielbia się kąpać i bawić w wodzie, bardzo lubi zwierzęta.
- Czasami macha stosownie do sytuacji, ale oczywiście tylko wtedy kiedy ma na to ochotę.
- Czasami podczas raczkowania po domu odwraca się i patrzy na mnie, tak jakby chciał sprawdzić czy dalej tam jestem.
- Fizycznie rozwija się dobrze, raczkuje, siada, staje.
- Lubi być wśród ludzi, ale nie lubi wchodzić z nimi w interakcje. Tylko słucha i obserwuje...
- Wykonuje kilka poleceń, ale tylko wtedy kiedy są poparte gestem (daj mi to, chodź do mnie).
- Wyciąga rączki, żeby go podnieść (ale wtedy kiedy już widzi, że ja chcę go podnieść).
- Pomaga podczas ubierania (prostuje rączki, żeby przełożyć je przez rękaw).
- Tańczy do muzyki.
- Naśladuje nasze czyny, np. uderzanie rączką o stół, czy wkładanie paluszka do otworu zabawki.
- Często do mnie przychodzi, wchodzi na kolana, nie lubi być sam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach


Dołącz do rozmowy

Publikujesz jako gość. Jeśli masz konto, Zaloguj się teraz, aby publikować na swoim koncie.
Uwaga: Twój wpis będzie wymagał zatwierdzenia moderatora, zanim będzie widoczny.

Gość
Odpowiedz...

×   Wklejony jako tekst z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Twoja poprzednia zawartość została przywrócona.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz wkleić zdjęć bezpośrednio. Prześlij lub wstaw obrazy z adresu URL.

Zaloguj się, aby obserwować  





Chat Nastroik

Chat Nastroik

Proszę wpisać nazwę wyświetlaną

×
×
  • Utwórz nowe...